Jedinstvena izložba Save Šumanovića

NOVI SAD – U okviru programa Evropska prestonica kulture postavljena je jedinstvena izložba koja nosi naziv ”Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata ” nastala u organizaciji spomen zbirke Pavla Beljanskog iz Novog Sada sa idejom da se izložba održi u dva grada i tri muzejske ustanove.

Portal Vojvodina uživo posetila je Galeriju Matice srpske u kojoj je izložena postavka sa zanimljivom muzejskom pričom, o pretvaranju privatne u javnu kolekciju sedamnaest Šumanovićevih dela nastalih između 1921. i 1925. godine.

 

Advokat Dorić iz Zagreba otkupio je 1925. godine od Save Šumanovića sedamnaest slika kako bi mu  finansijski pomogao da po drugi put otputuje u Pariz. Šumanoviću je učitelj bio Andre Lot, istaknuti likovni pedagog pravca kubizma. Uticaji kubo konstruktivizama su vidljivi u ovoj ali i u kasnijim fazama slikarevog rada. Može se opravdano reći da je ovaj slikarski jezik Sava Šumanović doneo u Srbiju i da njegova dela ostaju najreprezentativniji primer domaćeg kubističkog slikarstva.

U međuvremnu pomenuta kolekcija ponuđena je za otkup Galeriji Matice srpske 1950. godine. Ono što je karakteristično za ovu priču jeste da nije svih sedamnaest slika završilo u Galeriji Matice srpske. U Zagrebu su ostale 4 koje se i danas čuvaju u Nacionalnom Muzeju Modrene umetnosti, a za ovu izložbu su donete u Novi Sad, tako0 da posetioci imaju jedinstvenu priliku da vide celu kolekciju Šumanovićevih slika objedinjenu.

Slikarski opus Save Šumanovića gotovo u potpunosti pripada periodu između dva svetska rata. Njegove pojedine slike ili čitavi ciklusi pokazuju direktnu uključenost u bitne faze razvoja evropskog modernizma. Pod uticajem pariske umetničke struje, kroz nove realizme, koja je u tom trenutku bila aktuelna, sa idejom ponovne izgradnje nakon Prvog svetskog rata vrlo je važna. Ideja gradnje i obnove sveta nakon tako velike katastrofe prešla je u slikarsku ideologiju. Konstrukcija slike po Savinom je građenje vizije sopstvenog sveta. Nema svetlosti bez tame, ni tame bez svetlosti, ali šta se dešava kada se u jednom trenutku sudare svetlost i tama? Tada se rađa praskozorje.

Ljubitelji umetnosi u dva grada Novom Sadu i Šidu mogu da pogledaju 102 Šumanovićeva dela, neka od njih do sada nisu viđena u Srbiji. Njegov opus obuhvata 800 slika i 400 crteža i skica. Šumanović je jedan od najznačajnijih slikara srpske umetnosti 20. veka. Uvršten je u 100 najznamenitijih Srba.Njemu u čast ustanovljena je slikarska nagrada Sava Šumanović. Povodom 125 godina od rođenja objavljena je 2021. poštanska marka u Srbiji posvećena Savi Šumanoviću.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.