U aritektonskoj postavci Bačke, Banata i Srema, moglo bi se izdvojiti svašta. Tako je jedan od gradova koja se izdvaja životopisnom arihtekurom i lepotom, a kojeg često nazivaju gradom secesije jeste Subotica.
U Subotici možete uživati u velikom broju arhitektonskog znamenja, ali da li ste znali da se u ovom gradu nalazi jedan od najlepših simbola umetničkog stvaralaštva 19. veka skulputura Atlasa ili Atlanta – diva iz Grčke mitologije, koja se u dva primerka nalazi na ulazu u zgradu Gradske biblioteke.
Ova vrhunska zgrada čiju projekciju je osmislio Ferenc Rajhl nekadašnji stanovnik Subotice i mađarski arhitekta, ističe se ne samo svojom lepotom, već i savršenim vizualnim skladom koji je postignut izgradnjom ove kultne ustanove. Gradska biblioteka Subotice smeštena je u srcu grada i kako god da krenete budite uvereni da ćete na nju izbiti. Velika žuta zgrada izgrađena je u stilu neobaroka 1896. godine. Ono na šta su Subotičani posebno ponosni jeste upravo ovo secesijsko delo koje se pruža kao ugaona građevina i ističe se žuto – zelenom fasadom.
Ukrasi su ono što čini ovu građevinu još lepšom i izražajnijom. Skulpture koje krase balkon, okvire prozora i Atlase radio je vajar Ede Telča. Međutim ono što je posebno isticano i što je zasigurno da ćete prvo primetiti jesu skulpture dva diva Atlasa na ulazu u Gradsku biblioteku. Div Atlas ili Atlant po kome je i Atlantski okean dobio ime, predstavljen je u obliku muškog lika, a na fasadi Gradske biblioteke oba Atlasa pridržavaju balkon sa različitih strana, ali i pokazuju ulaz. Specifični simbol ne samo zgrade Gradske biblioteke je i nesvakidašnji simbol čitavog umetnostičkog pokreta 19. veka. Jedna od najlepših zgrada, nalazi se upravo u Subotici i zasigurno oduzima dah svakome ko je ugleda.
Zgrada Gradske biblioteke ima status spomenika kulture od velikog značaja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.