Jedan čip je uspeo da prenese celokupan internet saobraćaj u jednoj sekundi

Istraživači pokazuju da ima još mnogo prostora za razvoj.

Jedan čip je uspeo da se prenese više od jednog petabita podataka u sekundi prema istraživanju tima naučnika sa univerziteta u Danskoj, Švedskoj i Japani. To je preko milion gigabita podataka u sekundi, preko optičnog kabla, ili u suštini celokupan internet saobraćaj.

Istraživači i njihov tim uspešno su izvršili prenos podataka od 1,84 petabita preko 7,9 km optičkog kabla koristeći samo jedan čip. To nije tako brzo kao neke druge alternative sa većim, glomaznijim sistemima, koji su dostigli i do 10,66 petabita, ali je ključ ovde razmera: predloženi sistem je veoma kompaktan.

Podelom toka podataka na 37 delova, po jedan za svako jezgro optičkog kabla, a zatim daljim razdvajanjem svakog od tih tokova u 223 kanala, istraživači su uspeli da uklone veliku količinu smetnji koje usporavaju optičke sisteme i tako prenesu praktično ceo internet, prenosi PC Gamer.

„Moglo bi se reći da je prosečan internet saobraćaj u svetu oko petabit u sekundi. To je neverovatno velika količina podataka koju šaljemo, u suštini, kroz nešto manje od kvadratnog milimetra. To samo pokazuje da sa internet konekcijama možemo ići mnogo dalje nego gde smo danas“, rekao je jedan od istraživača.

Istraživači takođe smatraju da bi takav sistem mogao da podrži brzine do 100 petabita u sekundi u masovno paralelnim sistemima.

Istraživački rad se oslanja na niz istraživanja koncepta rešenja sa jednim čipom među više istraživača i radova, ali u suštini, prenos podataka velike brzine koji često zahteva optički kabl i glomaznu opremu sada se minijaturiše u manji paket na čipu. Umesto više paralelnih lasera, koji dolaze sa sopstvenim skupom izazova, moguće je smanjiti dobar deo ove opreme na silikonski nivo.

I time je moguće otkloniti neke od poteškoća u slanju ogromnih paketa podataka na velike udaljenosti i velikom brzinom.

Veliki deo ovih novih otkrića su „mikročešljevi“ (microcombs), koji su način generisanja konstantnih i merljivih frekvencija svetlosti.

U suštini, internet ima mnogo više prostora za rast.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.