Javna rasprava o nacrtu zakona o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja traje do 19. novembra, a u okviru te rasprave Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Palati Srbija organizovaće okrugli sto.
Kako je saopštilo resorno ministarstvo, na tom okruglom stolu koji će trajati 15. novembra od 11 do 13 časova mogu učestvovati predstavnici državnih organa i organizacija, poslovnih udruženja, privrednih subjekata, stručne javnosti, kao i sva druga zainteresovana lica. Podseća se da se do utorka, 19. novembra primedbe, predlozi i sugestije na ovaj nacrt zakona mogu slati na mejl adresu seme@minpolj.gov.rs ili pisanim putem na adresu Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Nemanjina 22-26, 11000 Beograd.
Nacrtom zakona o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja uređuje se proizvodnja, kontrola proizvodnje, dorada, kvalitet, pakovanje, obeležavanje, stavljanje na tržište, postkontrolno ispitivanje i uvoz određenih grupa i vrsta semena i sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja, kao i druga pitanja od značaja za oblast semena i sadnog materijala poljoprivrednog i ukrasnog bilja. Primena zakona se odnosi na širok spektar poljoprivrednog i ukrasnog bilja, uključujući žitarice, industrijsko bilje, repu, krompir, krmno bilje, povrće, voće, industrijsko bilje i vinovu lozu.
Zakon predviđa i da ministar poljoprivrede ima ovlašćenje da dodatno definiše vrste bilja na koje se primenjuje. Zakon uvodi i niz izuzetaka, odnosno ne primenjuje se na uzorke semena namenjene naučnim istraživanjima, sorte stare tradicije ili seme namenjeno izvozu. Zakon uključuje i odredbe o kontroli kvaliteta, načinu plombiranja, uslovima za uvoz i izvoz, kao i o standardima za dodelu sertifikata.
Ministarstvo poljoprivrede ima i ključnu ulogu u sprovođenju ovog zakona, odnosno zaduženja od uspostavljanja registra i nadgledanja kontrole proizvodnje, do izdavanja sertifikata o kvalitetu i postkontrolnih ispitivanja. Predviđeno je i da se konkretni poslovi mogu, putem konkursa, ustupiti akreditovanim laboratorijama ili specijalizovanim poljoprivrednim službama koje ispunjavaju stroge kriterijume.
Predviđene su i kazne za prestup koje se kreću do 2.000 dinara do dva miliona dinara. Ovim zakonom cilja se usaglašavanje sa standardima EU, kako bi proizvodnja semena i sadnog materijala bila kvalitetnija, a izvoz na evropsko tržište jednostavniji.
Primena ovog zakona imaće i direktan pozitivan uticaj na poljoprivrednike, proizvođače i izvoznike, odnosno bolji kvalitet semena i sadnog materijala dovešće do povećanja konkurentnosti na globalnom tržištu.