NOVI SAD – U Privrednoj komori Srbije ovih dana je ozvaničen početak javne rasprave o Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Srbije do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine. Javna rasprava o tom dokumentu trajaće do 27. jula, a u septembru se očekuje i završna verzija
Donošenje Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Srbije je međunarodna i obaveza prema Zakonu o energetici. Ono je osnov nove energetske politike i ključni instrument za upravljanje razvojem našeg energetskog sektora, objašnjava ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović. A tome su, prema njenim rečima, prilagođeni i ciljevi Plana.
I koliko god da je, prema njenoj oceni, plan ambiciozan, toliko je i realan. Đedovićeva napominje da je Integrisanim energetsko klimatskim planom definisano 156 mera, od koji je 68 reformskih.
Đedovićeva očekuje da će prvi ugovori sa opštinama i gradovima za projekte poboljšanja energetske efikasnost kod građana biti potpisani ove nedelje.
Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan Srbije do 2030. godine, dakako, podrazumeva i postepenu promenu strukture energetskih izvora ka niskougljeničnim tehnologijama, dodaje resorna ministarka.
Uporedo sa promenom strukture energetskih izvora, država će nastaviti da podstiče energetsku efikasnost i kroz korišćenje toplotnih pumpi, električnih vozila, i kroz druge vidove. Ostvarivanjem ciljeva Plana okoristiće se i građani i privreda, kroz povećanje BDP, zdraviju životnu sredinu, nove poslove i radna mesta, sigurno snabdevanje i dostupnost energije, više zelene energije, kao i modernizaciju energetskog sektora.
Đedovićeva procenjuje da bi za ulaganja u javni energetski sektor trebalo do 2030. da se obezbedi oko 11 milijardi evra. Računajući energetsku tranziciju cele privrede i potrebe građana, ta brojka premašuje 27 milijardi evra.
Za zemlje koje poput naše, dve trećine električne energije proizvode iz uglja, malo je verovatno da mogu do dekarbonizacije i zelene tranzicije bez podrške spolja. Kao jedno od mogućih rešenja ona ističe osnivanje regionalnog fonda Zapadnog Balkana ili nacionalnih fondova, kroz koje bi celu tranziciju podržali EU i finansijske institucije.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.