SRBIJA – Računica Ministarstva rudarstva i energetike pokazala je da ugradnja solarnih panela može da donese uštedu na računima za električnu energiju i do 3.000 dinara.
Država je donela mere pomaganja građanima da prepolove svoje račune za struju donetim merama koje podrazumevaju pokrivanje troškova ugradnje korisnicima, kao i da skladište energiju kod EPS, a zatim je po potrebi uzimaju ili prodaju.
Sunce bi, pre kraja decenije, trebalo da postane glavni izvor dobijanja energije u Evropi. Srbija ne kaska za ostatkom sveta, već je pre godinu dana merama države broj domaćinstava i preduzetnika skočio za čak tri puta. Tako građane očekuje novi konkurs za subvencije.
Porodice Novice Ječmenice iz Beograda, jedna je od 1300 korisnika koji su poželeli manje račune, ali i zdraviju životnu okolinu. On je za televiziju Pink istakao da im je majstor preporučio solarne ploče za zagrevanje vode.
-Sistem radi automatizovano. Kad god ima sunca isključuje potrebu struje i sav solar dogreva sistem za bojler i višak energije skladišti u baferu. On služi kasnije za zagrevanje kuće, tako da je sve iskorišćeno- naveo je Ječmenica.
Životni vek ove investicije je 25 godina. Država je uvela ograničenja za domaćinstva na 10,7 kilovata i privredne subjekte na 150 kilovata kako bi im pružila mogućnost da u toku zimskih meseci povlače struju koju su tokom leta skladištili kod EPS-a.
-Prosečnoj kući treba od osam do 12 solarnih panela na krovu. Investicija je između četiri i sedam hiljada evra, i ta investicija se vrati za sedam godina- reči su Bojana Grujičkog, iz jedne firme za ugradnju solarnih panela.
Ali, tu je i još jedna prednost ugradnje solarnih panela. Kupovina ovog sistema će verovatno povećati vrednost vaše kuće. Studija Nacionalne laboratorije Berkli otkrila je da se solarni paneli posmatraju kao nadogradnja, baš kao renovirana kuhinja ili gotov podrum, a kupci kuća širom zemlje bili su spremni da plate premiju za dom sa solarnim panelima.
I Novi Sad je među lokalnim samoupravama koje daju podstrek domaćinstvima u ostvarivanju ove investicije. Konkurs je završen, a visina subvencije je iznosila 400.000 dinara, odnosno do 50% od ukupne vrednosti projekta. Uslovi su bili jasni- morate biti vlasnik objekta, kao i da snaga solarnih panela koje domaćinstvo namerava da ugradi ne može biti veća od šest kilovata.
Građanima je data i opcija biranja jednog privrednog subjekta od koga su u obavezi da pribave predmer i predračun/predfakturu sa iskazanom količinom i cenama za opremu i ugradnju, koji je bilo potrebno podneti uz prijavu na Javni poziv.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.