Izložba “Voice of Japan” otvorena u Muzeju u Beloj Crkvi

BELA CRKVA – Izložba “Voice of Japan”, realizovana u saradnji sa Međunarodnom vajarskom kolonijom Jasenovo, otvorena je u galerijskom prostoru Muzeja u Beloj Crkvi.

Izložbu čine tri skulpture i jedan mural, radovi japanskih umetnika, koji su gostovali na koloniji od 2017. do 2019. godine.

“Uloga muzeja jeste očuvanje kulturnog nasleđa i očuvanje pokretnog kulturnog nasleđa, koje baštinimo na jednom manjem prostoru i široj sredini. Umetnici koji su stvarali na na međunarodnoj vajarskoj koloniji u Jasenovu dolazali su iz raznih zemalja, između ostalih imali smo četiri umetnika iz Japana. Umetnička dela koja su nastala sačuvana su u okviru kolonije, 3 skulpture i mural koji je u javnom prostoru. Ideja za relizaciju izložbe je predstaviti umetnička dela koja su jedinstvena i specifična na ovim prostorima. Ovo su radovi vrsnih umetnika, a uloga Muzeja je da prikaže i ukaže na značaj same produkcije umetničkih dela”, rekao je Igor Vokoun, direktor Narodne biblioteke i Muzeja u Beloj Crkvi.

Prisutne je pozdravila predsednica opštine Bela Crkva Violeta Simić, a izložbu je otvorio savetnik Ambasade Japana u Srbiji Cubota Tecuja, koji je podsetio da se u ovoj godini obeležava 140 godina od uspostavljanja bilateralnih odnosa između Srbije i Japana.

“Zahvalila bih se gospodinu Tecuji što je večeras sa nama i drago mi je što imamo priliku da i u našem malom mestu simbolično obeležimo 140 godina naših bilataralnih odnosa. Večeras vidimo duh istočne kulture i drago mi je što baštinimo ove skulpture. Japansku kultura veoma poštujem i sa puno uvažavanja možemo dosta toga naučiti od vaše tradicije i kulturnog nasleđa”, istakla je Violeta Simić.

Savetnik Ambasade Japana u Srbiji Cubota Tecuja istakao je značaj izožbe dela savremenih japanskih umetnika, nastalih na koloniji u Jasenovu.

“Ova izložba je posebno značajna u smislu što se organizuje baš u ovoj godini, kada obeležavama 140 godina prijateljstva Japana i Srbije. Naime, tačno pre 140 godina, tadašnji srpski kralj Milan Obrenović uputio je prvo zvanično pismo tadašnjem japanskom cara Meiđiju, a potom mu je japanski car uzvratio pismom. Na taj način nastalo je prijateljstvo naša dva naroda, a u cilju produbljivanja našeg odnosa, vlade Japana i Republike Srbije, koje kroz dugu istoriju stabilno grade naše dobre odnose, odlučile su da ova 2022. godina bude godišnjica prijateljstva Japana i Srbije. Zahvaljujem se na angažovanju u organizovanju ove značajne izložbe i iskreno se nadam da će izložba biti jedinstvena prilika da se posetioci upoznaju sa duhom savremene japanske umetnosti”, rekao je Cubota Tecuja prilikom otvaranja izložbe.

Gospodin Tecuja u pratnji direktora Narodne biblioteke i Muzeja u Beloj Crkvi Igora Vokouna i predsednice opštine Violeta Simić, obišao je novu stalnu postavku Muzeja, gde je imao priliku da se upozna sa kulturno istorijskim nasleđem belocrkvanskog kraja.

Autori izloženih radova su Taro Sakamoto, Masumi Takeshita, Kenji Endo i Juri Hamada. Dela nastala u okviru kolonije u Jasenovu u sebi nose duh dalekog istoka i u velikoj meri definišu percepciju ambijenta gde su umetnici realizovali svoje ideja.

Za posetioce izložba je otvorena do 31. jula.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.