logo transparend vojvodina uzivo

Izložba u Gradskom muzeju Vršca „Rusija mi je otadžbina, a domovina Srbija“

VRŠAC – Gradski muzej Vršac Vas poziva na otvaranje izložbe „Rusija mi je otadžbina, a domovina Srbija“, čije će otvaranje biti u subotu 15. aprila u 12. časova, povodom stogodišnjice od rođenja Nikite Tolstoja.

Nikita Tolstoj (1923-1996) bio je sin unuka Lava Tolstoja, grofa Ilje, koji je sa još nekoliko piščevih potomaka prebegao u Srbiju posle Oktobarske revolucije. Dok su se neki od njih nastanili u Novom Sadu, Ilja je sa suprugom Olgom došao u Vršac. Živeli su u ulici cara Dušana, sve dok Nikita nije završio osnovnu školu „Vuk Karadžić“, kada su se preselili u Beograd, i Nikita se upisao u Rusko-srpsku gimnaziju. Svedočanstvo je dobio kada su već Nemci okupirali Jugoslaviju.

Godine 1942. porodica se seli iz Beograda u Vojvodinu, u grad Novi Bečej, tamo se Nikita pridružuje srpskim partizanima. Oktobra 1944. godine dolaskom Crvene armija Nikita Tolstoj stupa u njihove redove kao dobrovoljac i učestvuje u teškim bitkama kod jezera Balaton, u borbama za Budimpeštu i Beč. Po okončanju rata porodica dobija dozvolu da se vrati u otadžbinu, u Sovjetski Savez.

Godine 1945. Nikita Tolstoj upisuje se na Filološki fakultet Moskovskog državnog univerziteta, gde studira bugarski jezik i književnost.

Godine 1953. Nikita Tolstoj završava doktorske studije, brani doktorsku disertaciju i stupa na posao u Institut za slavistiku Ruske akademije nauka, gde je radio do kraja života, spajajući istraživački rad sa nastavom, najpre u Institutu za međunarodne odnose, a zatim gotovo 30. godina na Filološkom fakultetu Moskovskog državnog univerziteta.

Njegov naučni rad bio je raznovrstan i plodan. Bavio se mnogim slavističkim oblastima i problemima: dijalektologijom, uporednom gramatikom, starom slovenskom pismenošću, folklorom, mitologijom, istorijom slavistike. U svim ovim poslovima on je ostajao pre svega istraživač slovenske duhovne kulture, etničke i etno-kulturne istorije Slovena. Obnovio je stari ruski časopis „Živa starina“, okupivši veliki broj saradnika iz slovenskih zemalja. Jedna sveska časopisa posvećena je srpskoj kulturi i većina saradnika bili su Srbi. Uređivao je i godišnjak „Slovenski i balkanski folklor.“ Njegovih učenika, sledbenika, „tolstojevaca“ danas ima na univerzitetima Rusije, Belorusije, Poljske, Srbije, Bugarske, Francuske, Belgije.

Nikita Tolstoj preminuo je 1996. godine, sahranjen je u porodičnoj grobnici, pored svojih roditelja blizu Jasne Poljane.

Muzejska publika moći će do kraja maja meseca da pogleda izložbu o životu i delu akademika Nikite Tolstoja, autora Galine Lisjakove (Muzej Lava Tolstoja). Na izložbi muzejska publika imaće priliku da pogleda fotografije, umetničkih slika koje su deo porodične zaostavštine, deo ličnih predmeta, dokumenata, objavljenih naučnih radova, knjiga i rečnika, prikazano je porodično stablo istaknute porodice Tolstoj.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.