PANČEVO – Izložba „Spomenici, spomen ploče i skulpturalna dela u Pančevu“ otvorena je danas u Narodnom muzeju Pančevo. Autorke izložbe su Marina Miljuš, istoričarka umetnosti i Slobodanka Perović, istoričarka.
Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu ovom izložbom obeležio je i 29 godina od osnivanja.
Izložbu su otvorili Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu i Marija Jević, članica Gradskog veća za kulturu i omladinu.
Prisutne je prvo pozdravila Grozdana Milenkov, v.d. direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture podsećajući da je ova ustanova počela da radi 18. marta 1993. godine.
„Za obeležavanje ove godišnjice odabrano je predstavljanje rezultata istraživačkog rada na temu spomenika, javnih spomenika, spomen ploča i skulptura Pančeva, koji do sada nisu bili opisani, sistematizovani i publikovani. Inicijalna ideja bila nam je da se široj javnosti pojasni termin „spomenik kulture“. Izložba i prateći katalog imaju za cilj da se istakne razlika između spomenika kulture kao vrste nepokretnog kulturnog dobra definisanog Zakonom o kulturnim dobrima, spomenika u zaštićenoj prostorno kulturno-istorijskoj celini Starom gradskom jezgru Pančeva i javnih spomenika koji imaju memorijalnu ili estetsku namenu, ale se ne nalaze u nadležnosti službe zaštite. U katalogu je sabrano više od sedamdeset spomenika, spomen ploča i skulptura koji postoje u našem gradu“, rekla je Grozdana Milenkov.
Nakon otvaranja izložbe potpisan je i Protokol o saradnji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu i Muzeja žrtava genocida u Beogradu. Potpisali su ih Grozdana Milenkov, v.d. direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu i Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida.
Dejan Ristić ocenio je da je današnje potpisivanje protokola za Muzej žrtava genocida, kao jedan od nacionalnih muzeja Republike Srbije, važan događaj zato što se time pokazuje zajednička spremnost da se obogaćuju i objektivizuju znanja iz prošlosti i da se rekreira kultura sećanja nakon brojnih diskontinuiteta 20. veka i da se vrati znanje u fokus kao jedan od resursa razvoja svakog demokratskog i uređenog društva.
Muzej žrtava genocida u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Pančevo hitno će preduzeti mere kako bi Stratište na Jabučkom putu postalo nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja.
Izložba „Spomenici, spomen ploče i skulpturalna dela u Pančevu“ biće otvorena naredne dve nedelje.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.