SUBOTICA – Povodom svetskog dana kulturnog nasleđa, Gradski muzej Subotica upriličio je večeras izložbu posvećenu istoricizmu u Bačkoj. Iako je poznata po secesiji, zapravo je istoricizam taj koji je odredio graditeljski profil Subotice.
U vreme kada industrijska revolucija kreira potpuno novi svet, umetnost se okreće istoriji, i tako nastaju neorenesansa, neogotika, neorokoko. Jednom rečju istoricizam, koji u Suboticu stiže nakon što je od strane austrougarske imperatorke Marije Terezije proglašena slobodnim kraljevskim gradom, a pred pun zamah razvoju koji stiže s prvom parnom lokomotivom.
Svoj puni sjaj doživljava u sakralnoj umetnosti, ali fragmente istoricizma u Subotici čine i portreti poznatih Subotičana, predmeti iz njihovih spavaćih i dnevnih soba, ali i cela jedna apoteka.
„Ovaj period je bio slabije obrađen i prikazivan, tako da nam je stalo do toga da ga, kao prvo obradimo, a onda i prikažemo“, ističe istoričarka umetnosti Olga Kovačev Ninkov.
Izložba je postavljena u sklopu prekograničnog projekta koji Gradski muzej sprovodi sa kolegama iz Baje u Mađarskoj, a koji je omogućio mladim modelarima da se iskažu u kreiranju i izradi modnih detalja tog perioda, dok su restauratori svoj zanat iskazali u obnavljanju vrednih predmeta.
„Jako je važan taj period za ceo grad i uglavnom na ovom delu izložbe smo prikazali takva umetnička dela koja nisu u vlasništvu gradskog muzeja“, naglašava restauratorka Žužana Korhec Pap.
Iako poznata po secesiji, Subotica i u arhitekturi ima vredna ostvarenja iz istoricizma, kao što su zgrade Gimnazije, Hemijsko tehnološke škole, ali i kuće nekadašnjeg gradonačelnika Karolja Biroa.
Foto: RTV
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.