Izložba „Oni Žive“: Kako je izgledao studentski život u Novom Sadu?

Dom kulture Studentski grad iz Beograda, u partnerstvu sa Studentskom asocijacijom Univerziteta u Novom Sadu, rukovodi implementacijom dvoipogodišnjeg projekta „Oni žive – studentski životi otkriveni kroz kontekstualne umetničke prakse”, koji je podržan kroz program „Kreativna Evropa” Evropske komisije.

Izložba umetničkih radova u Kreativnom distriktu u objektu Svetionik, koju će prisutni moći da pogledaju u okviru programskog luka Budućnost Evrope, biće otvorena 29. aprila i trajaće do 15. maja.

Novi Sad je univerzitetski grad sa oko 50.000 studenata koji ne dolaze samo iz Novog Sada i Vojvodine, već i iz cele Srbije i regiona, kao i iz evropskih zemalja kroz obrazovne i naučne razmene, što Novi Sad čini jednim od najvećih naučnih i obrazovnih središta u Centralnoj Evropi.

Godina titule Evropske prestonice kulture dobra je prilika da, umesto jezika brojki i fakultetskih ocena, zavirimo u do sada nedovoljno obrađenu temu svakodnevnice studentskog života u kampusu.
Istraživanje i izložba „Oni žive – studentski životi otkriveni kroz kontekstualne umetničke prakse” pokušaće da dočara svakodnevnicu studenata u našem gradu, od osnivanja prvog studentskog doma 1954. godine do danas.

Izložba se temelji na ideji da se studenti, kroz participativne aktivnosti, uvuku u zajedničko kreiranje savremene umetnosti uz korišćenje arhivskih materijala. Mladi umetnik ili umetnica, bez prethodnog međunarodnog iskustva, zajedno će sa mladim kustosom pohađati letnju školu o participativnim umetničkim praksama na Institutu za umetnost u kontekstu u Berlinu, a potom u našem gradu razvijati umetničke projekte direktno sa studentima, na osnovu prikupljenog foto-materijala i video-snimaka o njihovom životu. Rezultat će biti izložba umetničkih radova nastalih tokom rezidencije u Holu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.

Detalje o ostalim programima, džez koncertima, predstavama, panelima, izložbama i radionicama, koji se održavaju 29. aprila u Kreativnom distriktu, u okviru trodnevnog programa „Zastave budućnosti”, pogledajte na linku.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.