PANČEVO – Izložba umetnika iz Nemačke Ditera Mamela pod nazivom LIFELINE biće svečano otvorena u petak, 30. avgusta u 19:44 časova u Narodnom muzeju Pančevo.
„Ako ijedna oblast naše planete zna za migracije, to je svakako Balkan. Mnogi narodi protutnjali su ovuda od Neolita, preko Indoevropske seobe, do skorašnjih ratova, a migracije su toliko česte da ih je teško i pobrojati. Migracije su na neki način i simbol našeg Muzeja, one na slici Paje Jovanovića “Velika migracija Srba”. LIFELINE – se može prevesti kao životni put, ali i kao uže spasa, a porodici umetnika, banatskim Švabama iz južnog Banata, upravo migracija bila je uže spasa nakon Drugog svetskog rata“, saopšteno je iz Narodnog muzeja u Pančevu.
Deda Ditera Mamela, banatski Švaba, rođen je u Temišvaru, a kada je upoznao Ditrihovu baku, banatsku Švabicu iz Kačareva, preselio se u Pančevo. Nakon rata deda, baba, majka i ostala porodica iselila se iz Banata i otišla ka Austriji i Nemačkoj kao i većina lokalnih Švaba koji su ovde živeli od početka 18. veka.
Nekih 70 godina kasnije, Diter je bio svedok migracija iz Sirije kada su prepuni čamci izbeglica stizali u Grčku.
Istorija njegove porodice, kao i savremene migracije pokrenule su ga da se počne baviti humanitarnim radom, kao i da stvori brojna umetnička dela inspirisana tematikom rata, stradanja civila, migracijama…
U jesen 1944. godine, neke stare komšije morale su da se odsele zauvek, neki krivci, brojni bez ikakve krivice, a već 6. oktobra iste godine počinje nova epoha u životu Pančeva i države.
Oslobođenje Pančeva 1944. godine biće tema sledeće izložbe Narodnog muzeja Pančevo već u oktobru.
Izložba LIFELINE Ditera Mamela upravo je zatvorena u Nacionalnom umetničkom muzeju u Temišvaru, a nakon Pančeva, odlazi u Centralni muzej Podunavskih Švaba u Ulmu.
Čitav projekat podržan je od strane Ministarstva kulture Republike Nemačke i Centralnog muzeja Podunavskih Švaba iz Ulma.
„Pozivamo vas da sa nama tokom septembra i oktobra, zajednički obeležimo 80 godina od ovih sudbonosnih istorijskih trenutaka 20. veka i koji su postali neraskidivi deo svake porodične priče Banaćana, ali i celog sveta“, zaključuje se u pozivu Narodnog muzeja Pančevo.
Izložba u Pančevu biće otvorena do 29. septembra.
Pročitajte još: