VOJVODINA – Vršac je grad vetrova, vina, dobre hrane i ljubavi. Čuveni vršački pisac Jovan Sterija Popović je za ovaj grad govorio da je „lepa varoš“ što je izuzetno kratko rečeno, ali sa druge strane dovoljno da vas zainteresuje da ga posetite i da se zaljubite na prvi pogled.
Nalazi se u južnom delu Banata i zaista pruža bogatu ponudu za posetioce: od vinograda, domaćih sorti vina, gastronomske ponude, istorije odnosno lokaliteta koje možete da posetite.
Put do Vršca
Od Novog Sada do Vršca ima približno 150 kilometara, odnosno potrebno vam je 2 sata i 5 minuta vožnje automobilom. Putem Zrenjanina, preko Sečnja, Plandišta i Alibunara stižete u južni deo Banata, odnosno u grad Vršac.
Ne idete preko auto-puta pa samim tim nemate troškove putarine.
Za one koji nemaju mogućnost odlaska vozilom, postoji direktna autobusna linija od Novog Sada do Vršca, put traje u proseku 2 sata i 40 minuta i karta u jednu smeru košta oko 1600 dinara.
Vršac – grad bogate istorije, kulture i dobrog vina
Vršac je poznat po tome što se nalazi u podnožju Vršačkih planina koje se uzdižu usred Panonske ravnice i čiji najviši vrh, Gudurički vrh (641 metar), predstavlja najvišu tačku na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine. Zbog svog geografskog položaja, klime i uslova koji ga okružuju, ovaj kraj je poznat po vinogradima koji se prostiru duž Vršačkog brega i okružuju čitav Vršac.
Uz prostrane vinograde i čuvenu košavu koja neprestano duva i čuje se kao da neko svira, možemo zaključiti, kolokvijalno rečeno da je Vršac ušuškan u grožđu i da se neprestano čuje „muzika“.
Na vrhu Vršačkog brega, nalazi se Vršačka kula, najpoznatiji istorijski lokalitet u ovog gradu, koji datira još iz sredine 15. veka i po istorijskim izvorima veruje se da je sazidana u vreme Đurađa Brankovića koji je nalogodavac gradnje ove tvrđave nakon pada Smedereva.
Kula nije bila obnovljena, niti dostupna za posetioce, ali od 2015. godine biva prepoznata kao velika istorijska kulturna baština, te se prvobitno renovira centralni deo kule.
Ostatak bedema i završetak obnove ove srednjovekovne tvrđave planiran je u sledećem periodu.
Danas u toj centralnoj kuli, na nekoliko spratova, postoji izložba Muzeja grada Vršca koja ne jedan velelepan način prikazuje istorijat i priče o ovom gradu. Na izložbi se nalazi i postavka starih predmeta, oruđa kao i jedan deo namenjen najmlađima, a to su bajke – legende o gradu koje su olikane duž zidova. Cena ulaza u ovaj muzej je 250 dinara po osobi, za decu je ulaz besplatan.
U centru Vršca, na velikom gradskom trgu, nalazi se glavna ulica, široka, velelepna, koja pleni arhitekturom i stilom. Ušuškane vinarije, tradicionalni restorani, uz već pomenutu „muziku“ – košavu, podsećaju na bajkovita mesta. Dok obilazite centar možete obići gradski muzej – Konkordija, gradsku kuću – Magistrat, dvor Eparhije Banatske, katedralu u Vršcu – Crkvu Svetog Gerharda.
Najpoznatiji manastir u ovom delu Banata je svakako manastir Mesić u istoimenom selu, 10 kilometara od samog grada, odnosno oko 15 minuta vožnje.
Manastir ima dve priče o svom osnivanju. Prva datira sa početka 11. veka i po predanju sagrađen je još davne 1033. godine od strane učenika Svetog Kirila i Metodija.
Drugo predanje kazuje da je manastir sa početka 13. veka i da ga je po dozvoli srpskih careva osnovao sveštenomonah Arsenije koji je došao iz Svete Gore, iz manastira Hilandar, kad ga je Sveti Sava postavio za igumana ovog manastira u Mesiću.
Do sredine 20. veka ovo je bio muški manastir, od tada postaje ženski i posvećen je rođenju Svetog Jovana Krstitelja.
Neverovatna priroda koja ga okružuje, izuzetno uređen manastirski kompleks koji se nalazi na rečici Mesić, neće vas ostaviti ravnodušnim.
Vršac je bogat gastronomskom ponudom, ima izuzetne restorane i vinarije u kojima možete uživati u etno ambijentu, preukusnoj hrani i vrhunskim vinima sa ovog podneblja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.