NOVI SAD – U amfiteatru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu održana je radionica u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Mađarska–Srbija i projekta pod nazivom „Izgradnja preduzetničkog ekosistema – Studentsko preduzetništvo preko granica” (Building Entrepreneurial Ecosystem – Student entrepreneurship beyond borders).
Naziv radionice posvećene ženskom preduzetništvu jeste ,,Training 4 – Women entrepreneurship“, a projekat sprovode Regionalna privredna komora u Segedinu i Tehnološki fakultet u Novom Sadu, u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za privredu i turizam, kao institucionalnom podrškom.
Na radionici se obratio pokrajinski sekretar dr Nenad Ivanišević, koji je govorio o radu Sekretarijata, podsticajnim merama i podršci preduzetništvu, kao i o važnoj ulozi ženskog preduzetništva i velikom značaju žena u privredi.
„Preduzetništvo nije karakteristika pola, već preduzetničke ideje, inicijative, mogućnosti, želje. Da bi se shvatilo koliko je teško žensko preduzetništvo, muškarci bi morali da menjaju svoju svest, da razumeju koliko je zahtevno da žena, pored onoga što se podrazumeva u našem društvu, ima vremena i mogućnosti da se bavi naukom ili da bude preduzetnica. Prema poslednjem istraživanju Ujedinjenih nacija, neformalni rad žene vredi najmanje 500 evra svakog meseca. Potom, moramo da menjamo i svest žena, jer i one moraju da shvate da se ništa ne podrazumeva, te da nema podele poslova. Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam izdvaja sredstva za podsticaj ženskom preduzetništvu“, rekao je Ivanišević. On je napomenuo i to da je manje od 30 odsto preduzeća u Srbiji u vlasništvu žena, te da je, kada se govori o faktičkom upravljanju preduzećima, situacija još gora.
Radionicu je otvorila Smiljka Jovanović, pokrajinski sekretar za finansije, koja je istakla da je u Pokrajinskoj vladi prepoznata potreba da se krajnjim korisnicima IPA sredstava, odnosno subjektima sa teritorije AP Vojvodine koji su kvalifikovani da konkurišu za sredstva iz fondova Evropske unije, pruži finansijska podrška kako bi se ohrabrili da u većoj meri razvijaju projekte i dobiju sredstva iz pretpristupnih fondova.
„Upravo preko javnog konkursa Pokrajinskog sekretarijata za finansije koji je realizovan u 2021. godini, Tehnološkom fakultetu obezbeđena su sredstva za ovaj značajni projekat – Izgradnja preduzetničkog ekosistema BEE Student – u iznosu od 1,7 miliona dinara, što je 65 odsto sredstava koja Tehnološki fakultet treba da obezbedi na ime sopstvenog učešća“, rekla je Smiljka Jovanović.
Učesnici uvodnog dela konferencije bili su dekan Tehnološkog fakulteta prof. dr Biljana Pajin, pomoćnik pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Anastasija Stojšić Milosavljević, kao i sekretar Privredne komore Županije Čongrad dr Žužana Trašerne Olah (Tráserné Oláh Zsuzsanna).
Četvrtu radionicu je vodila prof. dr Zita Šereš.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.