Izgradnja akumulacija za navodnjavanje

U uslovima nedostatka padavina i izvora vode za navodnjavanje, izgradnja akumulacija je jedno od rešenja za obezbeđenje useva vodom tkom vegetacije.

Izgradnja akumulacijskog jezera jeste skuplja investicija od kopanja bunara, ali u odnosu na bunar ima niz prednosti. Ova investicija ima posebno opravdanje u navodnjavanju višegodišnjih zasada.

Akumulacija se može nadopunjavati vodom na više načina, prednost je i ta što se voda u takvim jezerima taloži pa su manje potrebni filter, naročito kod zatvorenih sistema za navodnjavanje, kao što su „kap-po-kap“, uređaji za veštaku kišu, a osim toga, ona je toplija u odnosu na bunarsku što je puno pogodnije za biljke.

Preporuka je da se akumulacijsko jezero izgradi na prirodnoj depresiji. Kod izgradnje akumulacijskog jezera neophodno je najpre dimenzionisati akumulaciju na maksimalno potrebnu količinu vode za gajenu biljnu vrstu, obaviti iskop zemljišta i obložiti jezero hidroizolacijskom folijom, kako bi se sprečili gubici vode oticanjem i dreniranjem. Voda će se u njoj sakupljati od godišnjih padavina (kišnica koja je najpogodnija za navodnjavanje) ili će se dopunjavati iz obližnjih potoka, kanala ili reka.

Akumulacije se grade u okviru samog zasada, parcele ili u neposrednoj blizini ukoliko za to postoje uslovi. Na postojeću akumulaciju se pripajaju uređaji za zahvatanje i distibuciju vode, bilo da je reč o veštačkoj kiši ili sistema za navodnjavnje kapanjem.

Ukoliko neko fizičko lice želi da uđe u realizaciju pravljenja male akumulacije radi sopstvenog navodnjavanja, mora pre svega da ispoštuje zakonsku proceduru, odnosno da izradi projektno-tehničku dokumentaciju, a saglasnost dobija od nadležnog Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu. U nekim slučajevima neophodno je i izdavanje vodnih akata od strane Ministrstva poljoprivrede – Republičke direkcije za vode.

Izvor: dipl. inž melioracija zemljišta i voda Valentina Aleksić, PSSS ’Poljoservis’ Knjaževac

Tagovi:

Pročitajte još: