VOJVODINA – U Kulturnoj stanici „Svilara“ otvorena je prezentacija inovativnih rešenja za unapređenje cirkularnog kulturnog turizma u Baču, Sremskim Karlovcima i Irigu – na Fruškoj gori, koju organizuje Stalna konferencija gradova i opština u okviru horizont projekta „Be.CulTOUR: Više od kulturnog turizma“, i tom prilikom obratio se pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević.
Stalna konferencija je, u saradnji sa navedenim opštinama i u partnerstvu sa još 14 međunarodnih organizacija, dobila podršku iz programa EU za istraživanje i inovacije Horizont 2020 za ovaj projekat sa ciljem unapređenja i inovativnog razvoja u sferama kulturnog, istorijskog, religijskog i prirodnog nasleđa i turizma u šest evropskih oblasti, među kojima je i Vojvodina.
Prema rečima organizatora, rezultati projekta će svakako dati prve savremene primere osmišljene strategije razvoja kulturnog turizma,i odgovore na potrebe turista, kao i lokalnog stanovništva, sa održivim sistemskim ulaganjem u prezentaciju istorijskog i kulturnog nasleđa, i ciljem da se kulturni i prirodni resursi sačuvaju za buduće generacije.
U okviru projekta, a kao vid podrške razvoju održivog kulturnog turizma, međunarodni projektni konzorcijum je tokom protekle godine raspisao poziv za podnošenje predloga za najbolja inovativna rešenja za cirkularni turizam u šest evropskih oblasti, uključujući i navedene jedinice lokalne samouprave, na koji je pristiglo ukupkno osam prijava iz Srbije, što predstavlja najveći broj prijava iz jedne zemlje članice projekta.
„Sremski Karlovci i Fruška gora jesu centri duhovnosti, stoga smo u novoj Strategiji razvoja turizma AP Vojvodine apostrofirali upravo kulturni i verski turizam kao novi vid turizma koji bi trebalo razvijati”, rekao je pokrajinski sekretar Ivanišević, dodavši da Vojvodina ne mora da izmišlja′ sadržaje, te da je ideja da Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam zajedno sa lokalnim samoupravama i sa Bogoslovijom u Sremskim Karlovcima razvije posebna softverska rešenja koja bi pomogla posetiocima da lakše i potpunije pristupe ovim sadržajima.
Ivanišević je rekao da će se, nakon završetka Fruškogorskog koridora, sama Fruška gora izdvojiti kao poseban biser turističke ponude AP Vojvodine, što svakako iziskuje kreiranje novih sadržaja uz očuvanje istorijskih, kulturnih, turističkih, ali i prirodnih potencijala.
Sekretar je istakao da je u tekućoj godini znatno uvećan iznos sredstava po javnom konkursu namenjenom turističkim poslenicima, sa prošlogodišnjih 180 miliona dinara na oko 320 miliona u 2023. Godini. Konkurs je nedavno završen i umnogome će pomoći sektoru turizma i ugostiteljstva da se adekvatno pripremi za predstojeću turističku sezonu.
Na današnjoj prezentaciji je istaknut deo projekta koji je podrazumevao i sprovođenje međunarodnog hakaton takmičenja za najbolja inovativna rešenja, u okviru kojeg su učestvovala i tri prvoplasirana tima iz Srbije – „Frušking 8x4x4“, „Bač By Touch“ i „Cultural Overload – Irig Road“, koji će se ujedno i predstaviti u „Svilari“ sa svojim inovativnim rešenjima, a nakon učešća u četvoromesečnom programu akceleracije (Be.CulTOUR Acceleration Programme, ICHEC Brussels).
Rezultati i sama inovativna rešenja koja je ovaj projekat iznedrio jesu važan korak u promociji kulturnog i prirodnog nasleđa u AP Vojvodini, i predstavljaju značajan potencijal za dalji lokalni razvoj, a posebno u procesima obnove kulturno-istorijskog nasleđa i podsticanju razvoja Bača, Sremskih Karlovaca, Iriga i Fruške gore u celini.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.