Italijanska umetnica koja „živi“ i stvara u novosadskoj Kulturnoj stanici „Barka“ – Antonela Dijana (VIDEO)

NOVI SAD – Antonela Dijana, italijanska umetnica koja inače živi i stvara u Danskoj, deo svog života provela je i u Srbiji vođena upravo svojom umetnošću. Danas, ponovo je u našoj državi, ali ovog puta kao rezident Kulturne stanice Barka, u čijim prostorijama živi, ali i koristi priliku da stvara umetnost. O čemu je reč?

Projekat „AIR on the Edge“ koristi „CultureUp“ mrežu, kojoj pripadaju i novosadske kulturne stanice, kako bi umetnike iz cele Evrope povezao „razmenama“, nalik onim studentskim, koji umetnicima daju priliku da se kroz svoju kreativnost povežu i sa drugim narodima, kulturama, običajima, pa da ih i sami ukomponuju u svoju umetnost.

Tako je Antonela, koja je početkom 21. veka već boravila u Srbiji i sarađivala sa srpskim umetnicima, ovoga puta došla u Novi Sad, gde su je dočekala otvorena vrata Kulturne stanice „Barka“.

„Radim kao scenograf u pozorištu i kao vizuelni umetnik, kreiram instalacije, slikam, pravim izložbe. Ja sam iz Rima, Italije, kad sam bila na festivalu u Kardifu upoznala sam ekipu iz Beograda „Dah teatar“ i počeli smo da radimo zajedno. Onda, 1999. sam mislila da je dobra ideja da se selim u Beograd, ostavila sam sve u Danskoj, bila je zima, februar, došla sam kolima“, priseća se Antonela prvog kontakta sa Srbijom.

Jezik je, kako kaže, brzo naučila jer su Srbi veoma komunikativni i pričljivi, pa je tu uvek bio neko da je ispravi, da pomogne i da pronađe način da se bolje razumeju.

Ističe i da je KS Barka veoma važna institucija upravo zbog mogućnosti da u njoj gostuju umetnici.

„Nije samo da ja ovde dolazim da slikam, ja mogu da radim u studiju ili kući. U principu je to razmena, ja mogu da pričam sa drugim umetnicima ili da nađem druge veze važne za stvaranje nečega. Na primer, sada sam upoznala par ljudi koje bi želela da pozovem u Dansku da radimo nešto zajedno“, rekla nam je ova umetnica ističući značaj ovakvih projekata.

Prema njenim rečima, osim za umetnika, ovakve razmene važne su i za sredinu u koju umetnici dolaze.

Foto: Gradske info

„Važno je za narod koji živi u okolini što imaju mogućnost da upoznaju ljude koji rade drugačije, koji žive u drugoj zemlji, imaju drugu kulturu, a nosi sa sobom i vrednost – kako možemo da naučimo jedni od drugih, kako smo različiti, a možemo da koristimo nešto od drugih da radimo nešto bolje, ili interesantno, ili da u budućnosti sarađujemo.“

O Novom Sadu govori samo pozitivno, a ističe da joj se mnogo sviđa Dunav, kao i atmosfera u gradu.

„Mnogo je lepo, bila sam u nekoliko muzeja, ovo je mirno mesto, ima taj ukus kao Austrija, ta arhitektura, mnogo je drugačije od beograda, mnogo mirnije. Ja uživam jer neki delovi su kao selo, u smislu intimni, za male kuće, a neki drugi delovi kao centar su drugačiji“, a ništa manje ne kaže ni za Novosađane:

„Ja sam se osetila kao kod kuće, svi su ljubazni i otvoreni i mnogo sam srećna da budem sa tako prijatnim ljudima i umetnicima“, kaže Antonela.

Trenutno tokom svog boravka u Novom Sadu radi na tri instalacije.

Prva je tek u fazi skiciranja, a reč je o delu koje će biti izloženo na Festivalu svetla u Danskoj 2025. godine. Ovo delo stvaraće u saradnji sa umetnikom iz Argentine. Druga instalacija takođe je planirana tek za 2025. godinu, a reč je o njenom samostalnom projektu koji opisuje kao jedan amfiteatar. Treći projekat radi se upravo za Kulturnu stanicu Barka, a instalacija će biti ispred samog objekta, u dvorištu ovog objekta.

Antonela Dijana je vizuelna umetnica koja radi za „Teatret OM“, čiji je suosnivač, kao scenograf, direktorka je „Scenographic Lab“, a iza sebe ima samostalne izložbe, instalacije i koprodukcije svuda po svetu – Danskoj, Italiji, Novom Zelandu, Velikoj Britaniji, Tajvanu, Dubaiju, Kolumbiji, Jordanu, Grenlandu, Švedskoj, Španiji, Srbiji, Argentini i Brazilu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.