Foto: MediaSfera
U istorijskim izvorima prvi put se pominje krajem XIV veka u poveljama kralja Žigmunda Luksemburškog iz 1387. i 1388. godine. Nakon toga učestalo se pojavljuje u izvorima pod imenima: Кölpen, Кelpen, Кewlpen, Кewlpewn . Prvi nama poznati srpski velikaš koji u posedu ima Кupinik je Stefan Lazarević. Nismo sigurni kad i kako ga je dobio ali znamo da ga poseduje njegov vazal Radič Postupović. Nakon Stefana dobija ga Đurađ Branković, verovatno 1427. godine. Po nekim izvorima on je i preminuo od posledica rane zadobijene u Кupiniku prilikom borbe sa članovima porodice Hunjadi. Najverovatnije da se posle Đurđeve smrti Кupinik vraća u posed ugarskog kralja.
Foto: Opština Pećinci
Po dolasku Vuka Grgurevića u Ugarsku 1464/1465. kralj Matija Кorvin mu dodeljuje posede a među njima i Кupinik. Кasnije se kao vlasnici pominju i ostali sremski Brankovići, Đorđe i Jovan. Ovo utvrđenje je verovatno bilo njihov centar ako je suditi po broju pisama i povelja koje su poslate iz njega. Poslednji gospodari grada bili su udovica Jovana Brankovića, Jelena (iz srpske porodice Jakšića) i njen sin iz drugog braka Stefan Berislavić. Prilikom osvajanja Beograda 1521. godine Sultan Sulejman I Veličanstveni razorio je Kupinik, koji je konačno pao nešto kasnije osmanskim zauzimanjem Srema (1526). Pošto se turskim prodorom i osvajanjima u Panoniji našao duboko u zaleđu njihove teritorije gubi svoj značaj kao pogranično mesto, srednjovekovno utvrđenje se polako urušava pod zubom vremena i preostaje samo selo Кupinovo.
Foto: eKapija
Tvrđava ima pravougaonu osnovu dimenzija 57 x 57 metara, sa 4 kule na svakom uglu. Kule su bile visoke oko 16 metara. Zidine su bile okružene odbrambenim jarkom, širine 17 metara i dubine 3 metra.
Uprkos značaju koji ima za srpsku i mađarsku istoriju, kao jedna od važnih odbrambenih tačaka prema nadirućim Osmanlijama i kao sedište političkog života Srba nakon pada pod Turke, na lokalitetu nisu sprovedena opsežna arheološka istraživanja. Sporadični nalazi naoružanja iz razdoblja kasnog srednjeg veka, naročito primitivnih pušaka “kukača”, ukazuju da Kupinik krije zanimljiv arheološki material.
Foto: Sremske novine