Istorija: 230 godina od naseljavanja Kačareva

KAČAREVO – Istorijat Kačareva po mnogo čemu se razlikuje od istorijata drugih okolnih naselja. Nastalo nakon austro-turskog rata 1788-1791. koji je u našem narodu ostao zabeležen kao „Kočina krajina“ naselje je prvenstveno imalo svrhu jačanja Banatske vojne granice koja je na prostoru Južnog Banata formirana dvadesetak godina ranije, 1764. godine.

U čast jubileja 230 godina od naseljavanja Kačareva u Domu kulture „Bratstvo – jedinstvo“ istoričar Nikola Miloševski nedavno je održao predavanje posvećeno istorijatu ovog mesta.

Miloševski je prisutne podsetio da Austrijski car Leopold II 1791. godine donosi osnivački dokument, koji je sledeće godine u praksi realizovan doseljavanjem stanovništva u naselje koje dobija ime Franzfeld, jer je preminulog Leopolda II u toku tog kratkog perioda nasledio Franc I.

„Pored spomenutog vojnog značaja – dobijanja novih stanovnika koji su kao graničari branili državne granice, austrijske vlasti svakako su imale barem dva motiva. Od pustare koja je do tada bila na mestu današnjeg Kačareva u prvom mahu nastalo je poljoprivredno naselje čiji su stanovnici doprinosili državnoj ekonomiji. Treći, politički razlog Beča bio je da naseljavanjem nemačkog stanovništva oslabe jedinstvo srpske etničke celine u ovom kraju“, kaže Miloševski.

 

Nekadašnji Franzfeld, danas Kačarevo (Izvor: Istorijski arhiv Pančevo)

 

I važna činjenica jeste da su Franzfeld osnovali Nemci i da je naselje do kraja Drugog svetskog rata ostalo gotovo etnički čisto nemačko evangelističko naselje.

„Njih su svakako na preseljenje sa nemačkih poseda Habzburške monarhije motivisali ekonomski razlozi – potraga za boljim životom. Svaka naseljenička porodica dobijala je kuću i određenu količinu zemlje i stoke. Oni su se tokom 19. veka vredno bavili poljoprivredom i pažljivo birali sorte koje bi mogli lako i po dobroj ceni izvoziti. Ubrzo su u drugim mestima stanovnici morali da priznaju realnost da Franzfeld ekonomski brže napreduje“, ispričao je istoričar Nikola Miloševski.

Izgled današnjeg Kačareva odražava karakteristike planske izgradnje koja je započeta pre 230 godina. Druga celina u njegovoj istoriji nastupa nakon ukidanja Banatske vojne granice 1872. godine, kada je i ovo naselje, poput ostalih u Južnom Banatu, uključeno u regularne političko-ekonomske tokove. Njegovi stanovnici nisu više imali graničarsku obavezu.

„Dvadesetak godina kasnije, 1894. godine otvorena je pruga Pančevo – Zrenjanin, koja i dan danas prolazi jugozapadnom ivicom naselja. U neposrednoj blizini te pruge, kao i druma koji vodi prema Pančevu, krajem 19. veka započelo je formiranje svojevrsnog malog industrijskog jezgra, nekarakterističnog za sela koja se prevashodno bave poljoprivredom. Ono će, između dva svetska rata, dostići svoj vrhunac, te će u Kraljevićevu (od 1924. naselje menja ime) raditi desetak manjih ili srednjih fabrika“, podsetio je Miloševski.

Treća celina istorijata Kačareva nastupa sa početkom Drugog svetskog rata i traje do danas.

„Početak ovog perioda svakako da ostavlja izuzetno gorak ukus, ali važan deo predavanja morao je biti posvećen demistifikovanju uloge Nemaca i njihove sudbine nakon rata. Kratko rečeno, bio je to proizvod nesrećnih, globalnih istorijskih okolonosti na koje običan čovek nije mogao da utiče, kao što na te daleke događaje mi ne možemo uticati“, rekao je Nikola Miloševski.

 

Istoričar Nikola Miloševski u Kačarevu je održao predavanje o 230 godina od naseljavanja Kačareva (Izvor: Dom kulture Kačarevo)

 

Tokom završnog dela tribine „230 godina od naseljavanja Kačareva“ vođen je dijalog o vremenu druge polovine 20. veka, tokom kojeg je i većina prisutnih živela.

„Tu sam ja više slušao i učio od njih nego oni od mene. Pažnja je posvećena fabrici mlinskih postrojenja „Milan Premasunac“ koja je u FNRJ važila za jednog od najvećih proizvođača te vrste proizvoda, kao i infrastrukturnim projektima koji su izgrađeni tokom proteklih decenija i onima koji nas još očekuju“, zaključio je u izjavi za naš portal istoričar Nikola Miloševski.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.