Na severu Kine u jednom ležištu je otkrivena jedinstvena ruda za koju se sumnja da u njoj leži budućnost. Evo i zašto.
Naučnici su otkrili rudu koja nikada pre nije dokumentovana i dali joj ime niobobaotit, ali tu nije kraj jer se ispostavilo da ona ima elemente kao što su: niobijum (Nb), barijum (Ba), titanijum (Ti), gvožđe (Fe) i hlorid (Cl), od kojih je prvi izuzetno tražen zbog svoje superprovodljivosti.
中国科学家发现战略性关键金属新矿物:命名铌包头矿快科技10月5日消息,据“中核集团”官方公众号介绍,近日由中核地质科技有限公司葛祥坤、范光和李婷研究员等研究发现的新矿物铌包头矿(niobobaotite)获得国际矿物协会新矿物、命名及分类委员会的正式批准,批准号为IMA 2022-127a。 pic.twitter.com/DFvB2AhvCC
— TAI科技新闻 (@taikejinews) October 6, 2023
Do otkrića je došlo u rudniku Bajan Obo u Bautou, na severu Kine. Da stvar bude interesantnija ovo je 17. nova ruda otkrivena u spomenutom ležištui jedna od 150 u regionu. Braonkasto-crne je boje, ali ono što je izdvaja jeste niobijum – metal svetlosive boje, koji se dosta koristi u proizvonji čelika, ali i drugih legura, a može se naći i u akceleratorima čestica i drugoj opremi potrebnoj za rad naučnika.
Kako je Kina do sada uvozila 95 posto ovog retkog elementa, smatra se da bi ovo otkriće moglo da zadovolji sve njene potrebe i da dovede do prestanka uvoza iz Brazila koji je najveći izvor – generalno retkih metala, dok se Kanada nalazi na drugom mestu.
S druge strane, naučnici ističu da bi ovo otkriće moglo da bude značajno i da će potražnja za niobijumom u budućnosti sigurno biti uvećana, jer se radi na razvoju niobijum-litijumskih i niobijum-grafenskih baterija. Koje mogu smanjiti rizik od požara, ali se i pune daleko brže od litijumskih i traju duže. Najnovija istraživanja pokazuju da niobijum-grafenske baterije mogu da traju i do 30 godina.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.