logo transparend vojvodina uzivo

Investicije u vino donose veću dobit nego zlato

Berzanska kuća Liv-ex, posvećena trgovini vinima i praćenju globalnog tržišta u ovom sve uspešnijem sektoru, objavila je podatke koji pokazuju da je u godini za nama vino donosilo ozbiljan profit i veću dobit nego trgovina zlatom, koja se smatra najbezbednijom investicijom u kriznim vremenima.

Sekundarno tržište vina – dakle, sve transakcije koje su zasnovane na preprodaji, uključujući i prodaju vina na aukcijama – u prošloj godini dostiglo je rekordne profite, nadmašivši i 2020. godinu koja je označila pravi bum ovog dela tržišta. Nekim vinima cena je porasla u proteklom periodu i za 80 procenata, a naročito je isplativa trgovina šampanjcem: na primer, karton sa 12 boca šampanjca Salon iz berbe 2002. koštao je oko 7.000 EUR, a sada staje više od 12.500 EUR, navode u The London International Vintners Excange. Ovo je, naravno, ekstreman primer, ali i prosečan rast cene dovoljan je za brz povratak novca pri ozbiljnim investicijama. Cena pedeset najprodavanijih šampanjaca porasla je u proseku za 33.7%, a mnogim etiketama kuća kao što su Taittinger i Krug ona se povećala za više od 50 odsto.

Što se vina iz Bordoa tiče, došlo je do neobičnog raslojavanja prodaje. Iako je opao ukupni obim izvoza u najčuvenijoj vinskoj oblasti na planeti, tržišni udeo vina iz kuća prvog roda nastavio je da raste i u prošloj godini. Potpuna dominacija Bordoa na elitnom delu tržišta odražava se i na listi deset najprodavanijh vinskih brendova u najvišem segmentu prodaje: čak sedam brendova dolazi iz ove oblasti, a na čelu je kuća Château Lafite Rothschild, za kojom sleede Petrus i Mouton Rotschild. Posle velike trojke iz Bordoa, na listi slede Sassicaia iz Toskane, pa ponovo čuveni bordovski brendovi Chateau Margaux i Chateau Haut-Brion. Kaifornijska vinarija Screaming Eagle, svakao najprestižnija vinska kuća u SAD, nalazi se na sedmom mestu. Na osmom nestu i dalje je Bordo – Chateau Pontet-Canet, na devetom Domaine de la Romanee-Conti iz Burgundije, a na desetom mestu je još jedna kuća iz Bordoa, Chateau Latour.

Zvuči gotovo neverovatno, ali na listi deset najprodavanijih kolekcionarskih vina čak šest nose etiketu Chateau Lafite Rothschild, i dolaze iz berbi 2018, 2017, 2015, 2009, 2016 i 2010 – dakle, posredi su vina kod kojih puni potencijal sazrevanja ni izdaleka nije „otključan“ i vrednost će im još dugo rasti.

Tim berzanske kuće Liv-ex pripisao je veliki uspeh sekundarnog tržišta vina pre svega činjenici da su pandemijske mere tokom 2020. godine mnogim ljudima uštedele novac koji bi inače bio potrošen na izlaske i putovanja. Tu je i faktor izuzetno niskih – i često nepostojećih – kamatnih stopa na štedne uloge, što tržište tera da se okreće alternativnim načinima uvećavanja vrednosti ličnih portfolija.

– Čak i kada su ublažene epidemijske mere, tržište vrhunskog vina ostalo je u fokusu – navodi se u izveštaju za godinu 2021, uz zaključak da vino, u nesigurnim vremenima, donosi, kako su rekli, „stabilan prihod i čulno zadovoljstvo“.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.