KOVIN – Biblioteka „Vuk Karadžić“ je jedna od ustanova kulture Opštine Kovin koja danas, pored Kovina, svoja odeljenja ima u svih sedam naseljenih mesta kovinske opštine.
Sa knjižnim fondom od više od 100 hiljada jedinica i oko dve hiljade članova, jedna je od većih biblioteka u južnobanatskom regionu, a svoj svakodnevni rad sa građanima obavlja kroz odeljenje za odrasle, odeljenje za decu, zavičajni fond i čitaonicu. Uskoro će, pored novih prostorija, kovinska Biblioteka dobiti i nova odeljenja i to kutak za tinejdžere, kao i elektronsku čitaonicu, najavljuje Ivana Jovanov, direktorka Biblioteke „Vuk Karadžić“ u intervjuu za Start013, koji Vam prenosimo u celosti.
Kako kaže nekadašnja novinarka, a sada dama koja vodi kovinsku biblioteku, novi prostor će omogućiti da ova ustanova svojim čitaocima kao i široj publici pruži nove, kvalitetne sadržaje.
– Kada sam stupila na mesto direktora, ono što me je sačekalo, a što bih izdvojila kao značajan problem, jesu radovi na potkrovlju zgrade Biblioteke. To je projekat uređenja tavanskog prostora zgrade i promena njegove namene posle čije realizacije ćemo dobiti nov prostor u kojem će biti smešteno dečje odeljenje, kao i kutak za tinejdžere i uopšte, prostor koji ćemo moći koristiti za organizovanje različitih programa, radionica, tribina, književnih večeri. Vrednost ovog projekta, za koji očekujemo da će biti završen do kraja godine, iznosi tri miliona i 25 hiljada dinara što su sredstva obezbeđena iz opštinskog budžeta. Zahvaljujući odličnoj saradnji sa Opštinom Kovin, dobili smo dodatnih milion dinara da završimo ovaj projekat – navodi naša sagovornica i dalje kaže da je ovaj novac namenjen za nabavku protivpožarne zaštite i rasvete, kao i postavljanje gromobrana, a kako bi ovaj novi prostor Biblioteke mogao dobiti upotrebnu dozvolu.
Ono što je do sada urađeno je da je nabavljen nameštaj, postavljene su police za buduće dečje odeljenje i trenutno se radi na postavljanju rasvete. Kako kaže direktorka Ivanov, očekuje se da bi do kraja godine čitaoci Biblioteke konačno mogli da počnu da koriste nove prostorije koje, valja napomenuti, nisu nimalo za potcenjivanj, naprotiv, pošto će uređenjem tavanskog prostora Biblioteka dobiti novih 270 kvadrata novog prostora.
A kako kaže naša sagovornica, u planu je i uređenje dvorišta Biblioteke kako bi se i van zgrade dobio nov uređen prostor koji bi se takođe mogao koristiti za realizaciju brojnih programa ove ustanove.
– U planu nam je da izbetoniramo i uredimo dvorište i novim pločicama uredimo terasu prizemlja naše zgrade. Kako je zbog opšte situacije došlo do poskupljenja svega, ove radove ćemo morati da ostavimo za sledeću godinu, baš kao i planove za uređenje prostorije u kojoj se trenutno nalazi naše Dečje odeljenje – objašnjava direktorka Jovanov i napominje da su tokom ove godine rekonstruisana dvoja vrata Biblioteke kao i da će planirani radovi na zameni kompletne stolarije zgrade ove kulturne ustanove, koja je inače veoma stara, takođe morati sačekati sledeću godinu.
– Od nedavno realizovanih programa, moram pomenuti promociju knjige „Azrini svedoci“ u organizaciji urednice Jasminke Mitrić. Promocija ove knjige je bila održana sredinom septembra i tada smo imali priliku da ugostimo legendarnog bubnjara Azre Borisa Leinera, koji je govorio o ovoj knjizi koju čini stotinu i jedna priča o ovom bendu iz pera njenih fanova, a koje je on sam prikupio. Moram napomenuti da je to bio veoma posećen program koji je privukao dosta ljudi, koji inače nisu naša redovna publika, što je za nas bio poseban uspeh – kaže direktorka Jovanov, koja dalje kaže da je vredno pomenuti i Smotru arheološkog filma koja je održana početkom meseca i koja je realizovana u saradnji sa Narodnim muzejom Srbije, dodajući da je tokom ove manifestacije publika imala priliku da vidi šest zanimljivih filmova sa temom arheologije, a pored ove manifestacije, nedavno je Biblioteka organizovala i veče druženja sa Pančevcem Nemanjom Rotarom, a povodom 30. godišnjice smrti Mike Antića, inače, njegovog bliskog rođaka.
Naša ljubazna sagovornica dodaje da će i ove godine, povodom Dečje nedelje, ova ustanova organizovati svečanu podelu članskih karata prvacima iz kovinskih osnovnih škola i podseća da je ovim povodom planiran još i susret dece sa nekim književnikom što je još uvek samo plan koji bi trebalo realizovati.
Od onoga što u narednom periodu očekuje ovu ustanovu kulture jeste učešće na predstojećem Sajmu knjiga, što će biti prilika da se ostvare važni kontakti kako bi se mogli pozvati drugi na saradnju sa Bibliotekom.
“Ova godina je značajna i za naš ogranak u Gaju, koji obeležava 150 godina od osnivanja čitaonice u ovom mestu, pa nam je u planu da manifestacijama obeležimo ovaj značajan jubilej. Ono u čemu trenutno učestvujemo jeste projekat „U oku umetnika“ čiji je cilj umrežavanje i povezivanje biblioteka i lokalnih likovnih umetnika. Iza ideje za ovaj projekat stoji Siniša Golubović, iz aleksinačke biblioteke, čija zamisao je da lokalni umetnici naprave umetničku sliku svake od biblioteka koje učestvuju koje će se prvo prikazati kroz digitalnu izložbu, a kasnije i kroz fizičku izložbu koja bi bila prikazivana u galerijama biblioteka koja učestvuju u realizaciji projekta. Mi smo angažovali kovinskog likovnog umetnika Sašu Atanackovića, koji je već naslikao našu biblioteku – navodi direktorka, izražavajući zahvalnost dobrim ljudima koji su samo tokom prošle godine ovoj ustanovi poklonili preko 950 knjiga, čime su obogatili njen knjižni fond. Najnoviji primer za ovakav nesebičan gest je gest Dejana Mijaljeva, Kovinca, koji danas živi u Belgiji, a koji je ovoj ustanovi poklonio oko 300 naslova. Ovaj vredan poklon obogatio je fond naše ustanove jer smo dobili veliki broj dragocenih naslova za decu i odrasle”, rekla je ovim povodom Ivana Jovanov, direktorka Biblioteke „Vuk Karadžić“ iz Kovina, na završetku našeg susreta „na kafi“, uz neizostavni simpatični i rečiti osmeh koji nas je pratio od početka do kraja našeg „kafenisanja“.
A POČELO JE…
Biblioteka „Vuk Karadžić“ Kovin zvanično je osnovana 1995. godine odlukom Skupštine opštine Kovin, ali je i pre toga, u ovom ili onoj formi, ova ustanova kulture funkcionisala. Njeni koreni se svakako mogu naći u brojnim čitaonicama, i onim crkvenim i onim školskim, a koje su u Kovinu i okolnim mestima postojale od početka 19. veka.
Značajan korak u istoriji ove ustanove je svakako period posle Drugog svetskog rata, kada je kroz Kulturno-prosvetnu zajednicu konačno formirana Gradska biblioteka koja je radila u Zadružnom domu. Osnivanjem Kulturnog centra Kovin 1966. godine Gradska biblioteka prerasta u Opštinsku – Matičnu biblioteku Kulturnog centra, a već 30. marta sledeće godine se donosi izveštaj o objedinjavanju knjižnog fonda sa teritorije cele Opštine Kovin. Odluka o osnivanju Biblioteke doneta je tačno 28 godina kasnije, pa se zato 30. mart uzima za dan osnivanja ove ustanove i danas se obeležava kao Dan biblioteke.
U saradnji sa Predškolskom ustanovom, a povodom Svetskog dana knjige, Biblioteka „Vuk Karadžić“ je nedavno realizovala i radionice sa predškolcima, koji su imali zadatak da naprave knjigu, a kako su to uradili imaće priliku da provere za nekoliko godina kada će, kao starija deca, moći da vide kako su rešili ovaj zadatak kao mališani.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.