Interkonektor između Srbije i Bugarske doprinosi sigurnosti snabdevanja gasom

BEOGRAD – Izgradnjom Balkanskog toka Srbija je dobila mogućnost snabdevanja iz drugog pravca ali i dalje imamo jednog snabdevača, rusku kompaniju Gasprom, pa će gasna interkonekcije između Srbije i Bugarske, čije je izgradnja počela, omogućiti novi pravac snabdevanja i uključivanje drugih snabdevača koji će srpskom tržištu moći da ponude gas.

To je izjavio Petar Stanojević, specijalni savetnik potpredsednice Vlade i ministarke rudarstva i energetike, dr Zorane Mihajlović, navodeći da će novi gasovod imati kapacitet od milijardu i 800 miliona kubnih metara gasa, što je danas gotovo 80 odsto srpskog tržišta. – Značajno je da će gas odmah moći da teče čim novi gasovod bude izgrađen, kazao je on.

Foto: Envato

Stanojević je rekao da će novim gasovodom moći da se koristi gas iz Azerbejdžana, Irana, Iraka, a u budućnosti i iz istočnog Mediterana, Egipta i Izraela, kao i da bi trebalo da bude povezan sa LNG terminalom u Aleksandropolisu, čime će Srbija imati alternativni pravac snabdevanja, saopštio je Kabinet ministarke Mihajlović.

“Novi gasovod doprineće većoj sigurnosti snabdevanja posebno ako u budućnosti dođe do prekida glavnih dotoka gasa, onda ćemo moći da dobijemo gas iz drugog pravca. Postoji i cenovni uticaj novog gasovoda posebno ako se zna da je izgradnja LNG terminala u Litvaniji smanjila cenu gasa za 37 odsto. Takođe, taj gasovod proći će kroz istočnu Srbiju koja nije dovoljno razvijena. Industrija u Beloj Palanci, Pirotu i drugim mestima dobiće novi izvor snabdevanja energijom po dosta nižim cenama što će povoljno uticati na razvoj tog dela Srbije“, istakao je Stanojević.

On je rekao da nestabilna politička situacija između NATO i Rusije oko Ukrajine utiče na rast cene nafte i naftnih derivata u celom svetu, jer postoji pretnja od prekida snabdevanja između Rusije i Evrope, ali i drugi faktori kao što su kvarovi transportnih brodova i naftovoda i snežne oluje.

“Ova situacija utiče na Srbiju jer ne možemo da izbegnemo rast cene nafte na svetskom tržištu s obzirom da uvozimo 85 odsto nafte koju trošimo. Ne očekujem probleme sa snabdevanjem nafte i naftnih derivata. Kada su u pitanju obavezne rezerve, one su poslednjih godinu dana povećane u fizičkom obimu za 30 odsto, a dodatno će porasti za još 20 odsto od 1. juna kada se uvode tzv. operativne rezerve. Uskoro ćemo imati poziv za javno-privatno partnerstvo za formiranje obaveznih rezervi derivata nafte, što će nam omogućiti 61 dan sigurnog snabdevanja. Kada je gas u pitanju, Srbija se snabdeva Balkanskim tokom koji ide preko Bugarske i na nas ne utiče trenutna napetost u Ukrajini”, rekao je on.

Stanojević kaže da cena naftnih derivata zavisiti od kretanja na svetskom tržištu i da postoje različite prognoze o kretanjima cena u narednom periodu.

“Naftne kompanije smatraju da prelazak preko 100 dolara po barelu neće dobro uticati na tržište, što može da dovede do smanjenja potrošnje pa verujem da će učiniti sve da cena ne pređe taj iznos”, rekao je on.

“Naša država može da upotrebi meru smanjenja akcize za 20 procenata u skladu sa Zakonom o akcizama, u slučaju ako postoje bitni makroekonomski poremećaji. Na Ministarstvu finansija je da odluči da li postoji ugrožavanje makroekonomske stabilnosti i naše Ministarstvo je u komunikaciji sa Ministarstvom finansija u vezi akcizne politike države”, naveo je Stanojević.

 

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.