SRBIJA – Novim tehnološkim iskorakom i nabavkom Coroflow softverskog sistema, Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje u svoj program uvodi novu dijagnostičku proceduru merenja protoka krvi kroz arterije srca, kojom se precizno utvrđuje stepen poremećaja cirkulacije u malim krvnim sudovima, često prouzrokujući mikrovaskularnu anginu pektoris.
Pomoću ovog programa identifikuje se bolest malih krvnih sudova koji su nevidljivi golim okom, a time se uspostavlja i tačna dijagnoza prema kojoj se pacijentima prilagođava terapija i preporučuje odgovarajući način života.
-Zahvaljujući primeni Coroflow sistema omogućena je kompletna i precizna dijagnostika kod značajnog broja pacijenata koji imaju anginu pektoris i značajne srčane tegobe, iako na snimcima koronarografije nemaju vidljivo zapušene arterije srca. Mnogi od tih pacijenata čak imaju stentovima rešene stenoze, a zbog loše mikrocirkulacije, ipak, imaju značajne tegobe. Za njih je Coroflow zlatni detektor izvora tih tegoba, a time i precizan dijagnostički program prema kojem se može proceniti stanje i na velikim krvnim sudovima srca, ali, što do sada nije bilo moguće, ovom procedurom dijagnostikujemo sve probleme na malim krvnim sudovima koji prouzrokuju anginu pektoris. Takvi poremećaji česti su kod pacijenata koji boluju od dijabetesa i različitih oblika kardiomiopatije ili bolesti zalistaka – kaže ass. dr Ivan Ilić, načelnik interventne kardiologije i nagoveštava da Institut planira ozbiljan program za pacijente koji imaju ishemijsku bolest srca, odnosno anginu pektoris, iako nemaju značajna suženja na vidljivim krvnim sudovima srca, saopšteno je iz Instituta.
– Bolest malih krvnih sudova srca, odnosno, mikrovaskularna angina, najčešće, nije hitno stanje, ali zahteva uspostavljanje jasne i precizne dijagnoze, da bi se pacijenti adekvatno lečili. Radi se o pacijentima koji imaju faktore rizika za aterosklerozu, poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska, visokog nivoa holesterola i gojaznosti. Zbog toga kod ovakvih pacijenata treba insistirati na menjanju životnih navika (smanjenje telesne težine, prestanak pušenja, regulaciju krvnog pritiska, šećera i holesterola), pa tek onda davanje medikamente terapije. Od poramećaja mikrocirkulacije najviše pate ljudi srednje dobi, načešće žene, gojazni, pušači i hipertoničari, dijabetičari… Svi softveri koji su u službi ove dijagnostike, mere protok krvi i pritisak pre i posle suženja krvnih sudova. Do sada se to radilo vrlo komplikovanom i zahtevnom invazivnom metodom, metodom koja je zahtevala ozbiljnu sposobnost interventnog lekara, proces izračunavanja i sve ono što softver sada uradi sam – dodaje Ilić.
Ispitivanje koronarne fiziologije i mikrocirkulacije predstavlja savremeni trend u interventnoj kardiologiji koji pomaže da se dođe do precizne dijagnostike kod značajnog broja pacijenata koji nemaju jasna suženja koronarnih arterija, a imaju izražene anginozne tegobe (oko 40%). Na osnovu ovog podatka jasno je da je mikrocirkulacija važan činilac u nastanku simptoma angine pektoris i znakova miokardne ishemije – objašnjava doktor Ivan Ilić.
Na Institutu, u jednom danu, primenjena je Coroflow dijagnostička platforma kod tri pacijenta. Na čelu tima bio je dr Ivan Ilić, uz podršku proktora Karlosa Kolea iz Belgije.
-Zahvaljujući ovoj metodi Institut Dedinje je dobio savremenu, digitalnu bežičnu tehnologiju koja na vrlo jednostavan način dijagnostikuje poremećaj na malim krvnim sudovima. Kardiolozi do sada nisu imali adekvatno oruđe za dijagnostiku bolesti malih krvnih sudova srca. Na ovaj način započinjemo metod koji će nam omogućiti da priličan broj pacijenata dobije adekvatnu terapiju. Ova oblast je još uvek nedovoljno ispitana, u smislu da ne postoje adekvatni lekovi, a nove terapije upravo preispitujemo baveći se istraživanjem mikrocirkulacije. Ovaj digitalni program je neprocenjivo oruđe u budućim istraživanjima terapije kod angine pektoris – kazao je Karlos Kole, intereventni kardiolog, kodirektor Univerzitetskog centra u Alstu, u Belgiji.