NOVI SAD – Institut BioSens u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Republike Srbije i Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vojvodine stvara vrhunska digitalna rešenja.
BioSens je istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema i pionir digitalne transformacije poljoprivrede u Srbiji. Integrišući veliki broj naučnih oblasti nastoji da uz manje investicija ostvari što veće prinose kao i društveni boljitak i veću zaposlenost.
Zahvaljujući sveobuhvatnom i transdisciplinarnom pristupu, Institut ostavlja neizbrisiv trag u međunarodnoj naučnoj zajednici. To svakako potvrđuju 30 nacionalnih projekata i oko 50 međunarodnih kao i mnogobrojne nacionalne i međunarodne nagrade istraživača Instituta. Prema rečima Evropska komisije „Institut BioSens je naučni svetionik u regionu.“
Ono što je veoma važno jeste da naučna otkrića i znanja ne ostaju zarobljena u laboratorijama Instituta, već su dostupna poljoprivrednicima, savetodavnim službama, kompanijama, kreatorima politika, učenicima i studentima.
Institut BioSens pokrenuo je prvu Digitalnu farmu u Srbiji, kako bi svi pomenuti akteri iz prve ruke naučili kako se najnovija digitalna rešenja primenjuju u praksi. Jedna od najboljih aplikacija za e-poljoprivredu ruža mogućnost poljoprivrednicima i savetodavcima da potpuno besplatno prate stanje useva i planiraju aktivnosti uz pomoć računara i mobilnog telefona, a na osnovu podataka prikupljenih sa satelitskih snimaka, dronova, robota, različitih senzora i meteoroloških stanica.
Ministarstvo prosvete i nauke, pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost, vladina Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima i Institut Biosens su potpisali ugovor kojim je predviđeno da uz pomoć ulaganja Evropske unije od 14 miliona evra, kredita Evropske investicione banke u iznosu od 11 miliona evra i direktnim ulaganjem države vrednim tri miliona, bude izgrađena nova zgrada BioSens instituta.
Zgrada BioSensa biće jedinstvena u zemlji jer će zahvaljujući posebnim antivibracionim karakteristikama objekta omogućiti korišćenje najsavremenije naučne opreme neophodne za razvoj mikro i nano elektronike, senzora i drugih uređaja. Apsorberi i seizmičkih izolatori nisu nepoznanica u građevinarstvu, međutim oni se u svetu najčešće koriste u antiseizmičke svrhe, odnosno kako bi se zgrade osigurale od zemljotresa. Međutim, kod ove zgrade u Novom Sadu oni će biti implementirani kako bi se omogućio rad osetljivoj mikroskopskoj opremi.
Na ovaj način, srpski poljoprivrednici na raspolaganju će imati veoma moćno oruđe u svom radu a uz to i zdravije i veće prinose. Zahvaljujući opremi i znanju koje će Institut BioSens ponuditi proizvođačima, oni će na postojećem zemljištu moći da ostvare čak do pet puta veću proizvodnju.