SOMBOR – Inkluzivni džudo je program prisutan u Somboru još od 2013. godine i predstavlja bavljenje ovim sportom osoba sa posebnim potrebama i invaliditetom. Džudo klub „Bačka“ iz Sombora je prvi klub koji je u Srbiji započeo treninge na ovaj način, a sama ideja stigla je iz Slovenije.
Kako ističe trener Sajonela Krga, adaptirani džudo iskazuje lepu stranu bavljenja sportskom aktivnošću, koja ne ostavlja nikakve posledice, već naprotiv dovodi do apsolutnog psihološkog i telesnog poboljšanja svakog pojedinaca koji učestvuje u takvom vidu rekreacije:“Džudo pokreće celokupnu motoriku, celokupno telo i utiče na zdrav način života. Izuzetno je primenjiv na osobe sa invaliditetom iz prostog razloga što se pokreti rade u svim mogućim pravcima, u parteru, gore, prilagodljiv je za osobe koje hodaju, koje ne hodaju, vežbe mogu da se razgrade svaka na svoj način, a ono što je najbitnije da svako od njih ima osećaj da se bavi sa tim sportom i da se oseća delom priče, delom kluba“.
Koliko pozitivno utiče na poboljšanje telesnog zdravlja, po njenim rečima, još veći benefit za osobe sa posebnim potrebama i invaliditetom jeste spoznaja pripadnosti i prihvaćenosti u klubu.
“Zato smo i nazvali celu priču „inkluzivni“. Na žalost nalazimo se u situaciji da mi moramo nekoga da uključujemo, inkluzija znači samo uključivanje. Na žalost smo našim načinom života osobe sa smetnjama isključili iz društva i oni su na žalost nevidljivi. Tek kada sam krenula da radim sa svim ovim sam shvatila koliko u stvari postoji potreba za raznim programima. Sport i raznorazni drugi programi nam mogu pomoći pre svega da shvatimo osobe sa invaliditetom i njihove porodice, njihove potrebe i da kao društvo budemo malo otvoreniji, da ih uzmemo ka sebi i da oni budu sastavni deo našeg društva“, objašnjava Sajonela.
Koliko osobama sa invaliditetom znači inkluzivni džudo, pokazuje i činjenica da su neki od polaznika u klubu već više od tri godine, a možda i najveći vidljivi rezultati jesu drastično poboljšanje motoričkih sposobnosti pojedinaca. Oni “nevidljivi” rezultati svakako jesu psihosocijalni napredak i bolja asimilovanost u društvu. Ipak, ono što najviše o govori o značaju ovog projekta su osmesi na njihovim licima i zadovoljstvo posle svakog održanog treninga.