Informacione tehnologije: Pet tehnoloških trendova u 2022?

Ova godina nam nam donosi zanimljivu 2022. na polju tehnoloških trendova. U pitanju su tehnologije koje će biti nosioci inovacionog napretka sveta u narednih 3-5 godina.

Zvuči interesantno, zar ne? Pa da počnemo!

I. Data Fabric

Novu eru monetizacije podataka uvode moćne tehnologije za deljenje podataka i očuvanje privatnosti.

Zahvaljujući napretku u tehnologijama za deljenje podataka, sada je omogućena kupovina i prodaja potencijalno vrednih podataka. Uz niz novih tehnologija za očuvanje privatnosti, poput FHE (fully homomorphic encryption), sada možemo da delimo kriptovane podatke i vršimo razne proračune nad njima bez potrebe da ih prvo dekriptujemo. Time dobijamo najbolju kombinaciju: deljenje podataka uz očuvanje bezbednosti i privatnosti.

Ovaj novi trend koji Gartner zove Data Fabric, čini podatke dostupnim svuda gde su potrebni. Na taj način, skladišta osetljivih podataka koja se nalaze na serverima širom sveta zbog zabrinutosti za privatnost podataka ili ispunjenje regulative, sada počinju da se otvaraju za deljenje ka kompanijama širom sveta. Deloitte očekuje da će se u 2022. sve više kompanija uključiti u “data kolaboraciju” kako bi se zajedničkim snagama odgovorilo na izazove današnjice.

Foto: AtScale: Šta je data-fabric

II. VR i AR – Metaverse kuca na vrata

Nedavna objava Mark Zuckerberg-a da će u sledećoj godini uložiti 10 milijardi dolara u metaverse, samo je potvrdila ono što smo gledali u filmovima – a to je da ćemo u budućnosti živeti u virtuelnoj relanosti. I dok Apple, Microsoft i ostali tech giganti već uveliko ulažu u metaverse, ostali se pitaju kako da se priključe najvećem talasu disrupcije koje pamtimo.

Zanimljivo je da je Nike kupio kompaniju RTFKT za pravljenje virtuelnih patika za metaverse, što samo govori o jačini promene koja nas očekuje.

Količina podataka koju Meta planira da prikupi putem VR i AR uređaja je ogromna. Počevši od podataka o pomeranju zenice oka, emotivnih podataka, kako tvoja soba izgleda sa sve stvarima i ljudima u njoj….sve to kako bi biznis oglašavanja Meta kompanije bio još uspešniji, a njihov uticaj na društvo još jače.

Foto: Information Age

III. Cybersecurity

U intervjuu za CNBC, direktor Microsofta, Brad Smith otkrio je da Microsoft ulaže preko 20 milijardi dolara za cybersecurity u narednih 5 godina i objašnjava da veća ulaganja na polju cybersecurity ne znači i bolju zaštitu od napada. Manjak kvalifikovanih profesionalaca u ovoj oblasti jedan je od faktora zbog koga kompanije plaćaju za proizvode i cybersecurity tehnologije a da ih uopšte i ne koriste.

Sa druge strane, radi se na smanjenju rizika od data breaches. Raznim tehnikama računanja povećanja privatnosti omogućava se obrada ličnih podataka u nepouzdanim sredinama na način da se vrednost izdvoji iz podataka dok istovremeno ispunjava zahteve regulative.

Foto: EU for digital

IV. NFT, blockchain i digital twins

Disrupcija uzrokovana pojavom NFT potpuno će promeniti tradicionalnu finansijsku industriju i omogućiće nove načine zarade. Jednom kada zaradiš, nađeš ili kupiš NFT, možeš ga iznajmljivati, pozajmiti, licencirati ga, prodati, spakovati, osigurati ga ili prosto zaraditi.

Bićemo svedoci raznih primena decentralizovanog finansiranja koje će osnažiti kreatore sadržaja, vlasnike crypto valuta i inovatore da zarađuju bez bilo kakvog dodira sa tradicionalnim finansijskim institucijama.

U 2022. godini Forbes predviđa da će blockchain tehnologije promeniti način na koji dolazimo u dodir sa tehnologijom uopšte, najavljujući pre svega veliki uticaj na potrošačke proizvode. Sony, Asics i Coca-Cola su već pokazale zainteresovanost da budu deo NFT sveta kada su definisale svoje poslovne strategije sa ciljem da izjednače doživljaj brenda u digitalnoj sferi sa fizičkim proizvodima koje kupujemo u prodavnicama.

Foto: Zaiman Technologies Ltd

V. Quantum i Exponential Intelligence – šta je to?

I dok još uvek sabiraš utiske nakon svega pročitanog, evo malog pregleda tema o kojima će se pričati i nakon 2022:

Quantum computing je jedan od 23 tehnoloških dostignuća identifikovanih od strane IEEE za 2022. godinu. Quantum kao fenomen imaće primenu u računanju, komunikaciji i senzorima. Kompanije poput Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google i mnoge druge, utrkuju se oko inovacija na polju Quantum Computing.

Exponential Intelligence je po rečima Mike Bechtel iz Deloitte-a, AI sa osećanjima. Uprkos super moćima veštačke inteligencije, pokazalo se da ne može da razlikuje smislene od besmislenih statističkih veza. Budućnost AI leži u potencijalu spoznaje ljudskih deduktivnih sposobnosti i razumevanja pojava poput šarma i harizme.

The future is human.
Pandemija nas je naučila koliko toga možemo da postignemo kada smo fokusirani na ono što je važno.

Digitalizacija je morala preko noći da se desi kao i omogućavanje rada od kuće, a tome je upravo doprinela brza reakcija ljudi iz IT sveta. Sada, nakon uspešnog odgovora na zahteve tržišta, očekuje se od IT profesionalaca da budu vođe inovacija i u godinama koje dolaze. Pa posle neko neka kaže da je lako biti programer!

Foto: CB Insights

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Pročitajte još: 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.