KIKINDA – Prateći ciljeve Evropske unije, Republika Srbija usvojila je strategiju unapređenja biodiverziteta, a prvi pilot pogram dobila je Kikinda. Godinama unazad Kikinda se mučila sa niskom stopom pošumljenosti, dok u poslednjih pet godina cifra pošumljenosti je porasla blizu 40%. Ovom postotku doprineli su projekti pošumljavanja koje su sufinansirali Ministarstvo zaštite životne sredine i Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine. Gradsku inicijativu prepoznali su ne samo domaći investitori, već i evropski čelnici odgovorni za ekološke projekte.
Na početku 21. veka Srbija je u većem broju zaostajala u ekološkim akcijama jer su se one uglavnom sprovodile sistemski i u malom broju koji je bio propisan kao nužan od strane Evropske Unije. Na samom početku prve decenije novog milenijuma pošumjavanje Vojvodine je tema koja se nametnula u raznim miljeima društva. Problem obradivog zemljišta i pošumljenosti vojvođanskih predela načelo je posebnu temu. Sa eko pokretima i planom zemalja Evropske unije za očuvanje biodiverziteta, Srbija je uvek kaskala, a dovodile su se u pitanje 70-te, 80-te i 90-te godine 20. veka kao i slaba pošumljenost, nelegalna seča i nepropisni zakoni.
I ako je Srbija bogata šumama – brojčano u standardu sa drugim evropskim zemaljama, njena pošumljenost bila je prema podacima i propisanim standardima Evropske Unije, znatno ispod ciljane stope pošumljenosti.
Unazad nekoliko godina, u određenim gradovima, pogotovo u Vojvodini koja se borila ponajviše sa niskom pošumljenosti, incijativom različitih uprava Grada dolazi do veće želje i potrebe za uređenjem sopstvenog biodiverzita. Jedan od takvih primera je i grad Kikinda.
Povećana stopa pošumljavanja u Kikindi prethodnih pet godina
Od 2017. godine započinje jače akcije pošumljavanja, sa polovinom ispunjenog rezultata od prethodno zacrtanog cilja pošumljavanja.
2018. godine incijativom Uprave Grada i alarmantnom akcijom za pošumljavanje, Kikinda je dobila najveća finansijska sredstva za pošumljavanje u Vojvodini, u odnosu na druge gradove. Situacija grada koja je u prethodnim decenijama bila nepovoljna, prepoznata je kao goruća pa su se time akcije građana, grada, države i drugih firmi povećale.
2019. godine, kao i prethodne 2018. godine, jednakim ulaganjem svih raspoloživih sredstava nastavlja se akcija pošumlljavanja.
2020. godine, obezbeđena budžetska sredstva za pošumljavanje grada Kikinde, uvećana su za približno 100.000 dinara, tako je bužet Grada iznosio tada 1,5 miliona dinara. Te godine su se znatno povećale akcije pošumljavanja, što je navelo na mišljenje da je i inicijativa građana Kikinde doprinela tome.
2021. godine Kikinda je kao grad pokazala najveću inicijativu u odnosu na druge gradove u Vojvodini, te je ove godine zasađeno rekordnih 12.000 sadnica i uvećan broj hektara planiranog zemljišta za pošumljavanje.
2022. pored planiranog pošumljavanja kojeg su nadležne institucije odobrile, Kikinda je postala pionir, prvi grad u Srbiji koji je po modelu na EU zemlje započeo pošumljavanje neiskorišćenog obradivog zemljišta.
Evropska strategija pošumljavanja – projekat u Kikindi
Prepoznata incijativa pošumljavanja Kikinde kao grada od strane EU članice – sa prvobitno jednog od najsiromašnije pošumljenih gradova – procena pošumljenosti procentualno blizu nule, Kikinda je u zadnjih pet godina raznim akcijama i sufinansiranjima uspela da postigne oko 35% više pošumljenosti nego ranijih godina.
Evropska strategija pružila je priliku Kikindi da se za sav uloženi trud prethodnih godina, pridruži projektu koje sprovode zemlje Evropske Unije, u ovom slučaju Kikinda u direktnom partnerstvu sa Austrijom, a koje rešava pitanje pošumljavanja ravničarskog predela.
Sam značaj ovog zajedničkog partnerstva između Kikinde i austrijske ambasade koja sprovodi misiju austrijskog plana zaštite okoline, ne samo da pospešuje prvobitni cilj ovog projekta – očuvanje i zaštita biodiverziteta na Planeti Zemlji, već umnogo rešava pitanje obradivog zemljišta koje je od velikog značaja za domaćinstva u Vojvodini jer je većinsko primarna i sekundarna delatnost vojvođanskih mesta vezana za obradu zemljišta. – Zemljišta se moraju pošumljavati, što je u Vojvodini manje moguće zbog velikog broja obradivog zemljišta, a upravo preko ovog projekta pronalaze se prostori i neobradiva zemljišta koja bi postala prema programu novo stanište za biljni i životinjski svet.
U ovom projektu, Kikinda će biti prvi grad u Srbiji koji će, nadamo se posle ovoga ostvariti još veće rezultate po pitanju očuvanja biodiverziteta, ali i po pitanju pošumljavanja samog grada, koji je do sada već napravio ozbiljne pomake.
Primena ovog projekta, zavisno od njegovog uspeha, vrlo verovatno se može očekivati i u drugim vojovođanskim gradovima sa sličnim problemima.
Pogledajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.