Šest vekova je Marsej funkcionisao kao nezavisni grčki grad.
Priča o ovom francuskom grada vraća nas u vreme kada su se Grci doselili iz Male Azije na tle današnjeg Marseja. Prepoznali su, čini se, stratešku važnost luke i nastanili se u današnjem pregrađu Le Panier.
Poznato je da su Grci ostvarivali trgovinu sa Galima, te da su osim maslina, doneli u region i grožđe. Svesno ili ne, tek upravo su oni stvorili idealnu bazu za današnju provansalsku kuhinju i njene fenomenalne ukuse.
Šest vekova je Marsej funkcionisao kao nezavisni grčki grad. Kasnije ga zauzima rimska vojska, pa Vizigoti i Arapi. Za vreme velike kuge 1720/21. godine brojni stanovnici su stradali, ali je Marsej opstao.
Marsej kao „Kapija Carstva“
U prvoj polovini 19. veka, po završetku Napoleonovih ratova, Marsej je bio glavna veza Carstva. Zato i ne čudi što je u to vreme bio poznat kao „Kapija Carstva“.
Neverovatan spoj različitih kultura zaslužan je za krilaticu „Grad sa 100 četvrti“, koja se često navodi uz naziv grada. U njemu žive Jermeni, Korzikanci, Arapi, Francuzi, Marokanci i drugi narodi
Od Pariza ga deli oko tri sata vožnje vozom. U poređenju sa 19 sati putovanja pre izgradnje železnice 1873. godine, zaista deluje neverovatno.
Bazilika Notre-Dame de la Garde, na vrhu brda iznad grada, na kome kao kruna stoji zlatna Bogorodica, jedno je od obeležja Marseja. Crkva Abbaye St-Victor koja podseća na zamak, najstarija je u gradu.
Za one koji nisu bolje upoznali Marsej, on je grad poroka. A zapravo su te teorije vezane za period ekonomskog pada u kasnom 20. veku.
Današnji grad nema neke naročite veze sa tim omalažavajučim mišljenjem. Tim pre što je 2013. godine Marsej proglašen za Evropsku prestonicu kulture, što je u velikoj meri doprinelo njegovom boljitku.
Danas je Marsej u velikoj meri usmeren na turizam. Stara luka je uređena, kao i kej, ali i brojne ulice grada.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.