BEOGRAD – Eefikasnost HPV vakcine, koja sprečava rak grlića materice, je 90 odsto kada se ona da pre kontakta sa virusom, pa se zbog toga preporučuje deci između 11. i 14. godine života, rekao je za K1 prof. dr Radan Stojanović, klinički farmakolog i profesor medicinskog fakulteta.
Stojanović kaže da su različiti načini davanja u odnosu na uzrast u kojem se deca vakcinišu, pa se tako ovo cepivo daje u dve doze deci od 9 do 14 godina, kod osoba uzrasta od 14 do 19 godina daje se u tri doze, dok pojedini stručnjaci preporučuju da se daje čak i do 26. godine.
“Ima smisla davati vakcinu i nakon prvog seksualnog odnosa”, rekao je Uranku K1 televizije dr Stojanović.
Devetovalentna HPV vakcina stigla je u Srbiju i njome će o trošku države moći da se vakcinišu dečaci i devojčice od devet do 19 godina.
“Kod oba pola mogu se javiti karcinom grla i anusa. Vakcina se daje pre prvog seksualnog kontakta i njena efikasnost je 90 odsto kada se da pre kontakta sa virusom. Najčešće se vakcinišu deca između 11 i 14 godine i vakcina vrlo brzo ispoljava svoju efikasnost, kaaze Stojanović.
On objašnjava da su različiti načini davanja u odnosu na uzrast u kojem se daju, pa se tako vakcina daje u dve doze deci uzrasta od devet do 14 godina.
“Druga doza daje se nakon šest ili 12 meseci. Kod dece od 14 do 19 godina, daje se u tri doze. Ima smisla davati vakcinu i nakon prvog seksualnog odnosa – kaže doktor.
Od raka grlića materice u Srbiji svake godine oboli više od 1.300 žena, a ovaj kancer svakog dana odnese najmanje jedan život. Srbija je druga u Evropi po smrtnosti od raka grlića materice.
“Postoji više od 100 tipova humanog papiloma virusa i nemaju svi isti potencijal da ugroze naše zdravlje. Neki izazivaju samo benigne promene na koži kao što su bradavice, dok onkogeni tipovi virusa naše normalne ćelije mogu pretvoriti u maligne – kazao je dr Stojanović i dodao:
“Postoje dva puta nakon zaražavanja – da dođe do spontanog izlečenja za oko godinu dana zahvaljujući jakom imunom sistemu, a drugi put je teži i opasan, a to je dobijanje hronične dugotrajne infekcije uslovljene onkogenim virusima koje vode ka malignitetu.
Profesor Stojanović kaže da se kod žena najčešće javlja karcinom grlića materice, a kod muškaraca kancer penisa.
“Takođe, kod oba pola mogu se javiti karcinom grla i anusa, rekao je Stojanović i objasnio zašto je HPV vakcina devetovalentna.
“To znači da sadrži delove virusa devet tipova HPV virusa, a tih devet tipova su upravo oni koji mogu izazvati promene koje se mogu razviti u karcinom. Naravno da vakcinom ne možemo dobiti bolest, već i HPV vakcina radi kao i sve druge – pobuđuje funkcionisanje imunog sistema, stvaraju se antitela i pripremamo organizam da prilikom kontakta sa virusom spreči zaražavanje”, kaže profesor.
On je dodao da ovu vakcinu odavno već primaju i dečaci i devojčice, jer i jedni i drugi mogu da se zaraze i da budu prenosioci, kao i da su devojčice ranjivija grupa i da su one prioritet prilikom vakcinacije.
Stojanović upozorava da je karcinom grlića materice smrtonosno oboljenje.
“Ukoliko se rano otkrije, reč je o apsolutno lako izlečivom kanceru, ali ako se otkrije u kasnijoj fazi smrtnost je velika. Prevencija obuhvata i vakcinaciju i redovne skrining preglede”, rekao je doktor.
On kaže da efikasnost vakcine pokazuju podaci iz Australije i SAD u kojima je visok procenat vakcinacije HPV vakcinom. U Australiji je za deset godina zaražavanje smanjeno za 88 do 89 odsto, a u SAD za 90 odsto, dok je za 45 odsto manja pojava karcinoma grlića materice.
Profesor Radan Stojanović je objasnio da je i ova vakcina prošla rigorozne kontrole.
“Najpre na životinjama pa u kliničkim ispitivanjima u kojima je učestvovalo nekoliko desetina hiljada dečaka i devojčica, pa potom i u kliničkoj primeni same vakcine u realnom životu. Kada se svi podaci sumiraju rezultati su takvi da je bezbednosni profil HPV vakcine prihvatljiv, a neželjena dejstva su retka po učestalosti i nisu ozbiljna i teška”, kaže Stojanović.
On objašnjava da su najčešće reakcije posle primene vakcine: bol na mestu primene, otok, crvenilo, ponekad porast telesne temperature, rekao je profesor i dodao biti potpuno zdrav da bi se primila ova, kao i bilo koja druga vakcina, a da se dan-dva nakon vakcinacije ne treba izlagati velikim fizičkim naporima.
“Moja preporuka je apsolutno da se deca vakcinišu ovom vakcinom, kaže dr Stojanović.
Govoreći o antivakserima rekao da oni postoje odavno, ali da je njihov uticaj prastao zahvaljujući društvenim mrežama.
“Živimo u 21. veku i neke stvari su apsolutno dokazane, kao što je to da zahvaljujući vakcinama mi više nemamo određene bolesti poput velikog kašlja, variole ili tetanusa. Nema nijednog dokaza koji bi upućivao na tvrdnje da HPV vakcina izaziva sterilitet ili rak, to nema veze sa realnošću, zaključio je doktor.
On je dodao da su antivakseri društveni fenomen kojim bi trebalo da se bave sociolozi, psiholozi i psihijatri.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.