HOLANDIJA – Čitava Holandija je na nogama zbog najavljenih reformi koje će najviše pogoditi poljoprivrednike.
Holandski farmeri protestuju već danima zbog vladinog predloga da se smanje emisije štetnih gasova, posebno kada je reč o azotnim oksidima i amonijaku.
Farmers revolting around the Netherlands as Government plan to cut nitrogen.
The Netherlands is the largest exporter of meat. Chickens, cattle, pigs. The new rules will bankrupt many.
Sound On
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) July 2, 2022
Međutim, pošto upravo stoka proizvodi ove zagađivače, to bi moglo da dovede i do smanjenja broja grla, a samim tim bi poljoprivrednici ostali bez posla i glavnih izvora prihoda.
Kako su navele vlasti, emisije azotnih oksida i amonijaka moraju drastično da se smanje u blizini prirodnih područja koja su deo mreže EU zaštićenih oblasti jer se u njima nalaze ugrožene biljne i životinjske vrste.
Dutch supermarkets today. No farms, no food. Dutch farmers wins. pic.twitter.com/HFxUOdcN3D
— RadioGenova (@RadioGenova) July 5, 2022
Čim se pojavila vest o mogućim merama, traktoristi su se okupili ispred zgrade parlamenta, a premijer Mark Rute je izjavio da farmeri imaju pravo da protestuju, ali ne i da krše zakon.
U međuvremenu, izbili su i veći sukobi sa policijom, ali farmeri ne odustaju, pa su se tako okupili i ispred aerodroma u Groningenu.
Dostava prehrambenih proizvoda je takođe bila blokirana u mnogim mestima. Farmeri nisu dozvoli ni pristup magacinima supermarketa, zbog čega su rafovi bili prazni.
Prema procenama, samo dva dana blokade će supermarkete koštati desetine miliona evra. Dobar deo robe je morao i da bude bačen.
Šta Holandija predlaže?
Vladajuća koalicija želi da smanji emisije štetnih gasova za 50 odsto do 2030. godine. Ministri su predlog nazvali “neizbežnom tranzicijom” kojom će se poboljšati kvalitet vode, vazduha i zemljišta.
Upozorili su da će farmeri morati da se prilagode tome ili da se suoče sa prekidom svog poslovanja.
– Iskreno, neće svi farmeri moći da nastave da se bave stočarstvom, a oni koji nastave će morati da se njime bave na drugačiji način – navodi se u vladinom saopštenju.
Stoka proizvodi amonijak kroz svoj urin i izmet. Nadležni su prethodno predlagali da farmeri hrane životinje hranom koja sadrži manje proteina. Problem je izraženiji u Holandiji koja je poznata po intenzivnim poljoprivrednim aktivnostima, sa velikim brojem grla na malom prostoru.
Na meti nisu samo farmeri. U prošlosti je vlada takođe naložila da se na auto-putu vozi, umesto 130 kilometara na sat, 100 km na sat, kako bi se smanjilo zagađenje koje proizvode automobiliski motori.
Vlada je bila prinuđena da reaguje nakon serije sudskih presuda kojima su određeni infrastrukturni i građevinski projekti bili blokirani u strahu da bi emisije gasova narušile pravila o zaštiti životne sredine. Lokalne vlasti tako imaju godinu dana da ispune zacrtane brojke u cilju smanjenja emisija štetnih gasova.
Kako su farmeri reagovali?
Oko 40.000 poljoprivrednika se okupilo prošle nedelje u srcu zemlje kako bi protestovali zbog vladinih planova. Mnogi su stigli traktorima, što je prouzrokovalo saobraćajni haos širom Holandije.
Demonstracije su se nastavile i ove nedelje, a farmeri su okupirali auto-puteve i druge saobraćajnice, bacali su đubrivo i seno na puteve, a u mnogim gradovima se palila vatra ispred gradskih većnica.
After politicians’ decision to close dozens of farms and cattle ranches to reduce nitrogen to comply with absurd EU regulations on nitrogen pollution, the angry Dutch farmers have issued an ultimatum threatening to block the country’s airports, ports and distribution centers. pic.twitter.com/q4zcmI1PjU
— RadioGenova (@RadioGenova) July 1, 2022
Farmeri smatraju da su nepravedno na meti vlasti dok druge industrije, poput avijacije, saobraćaja i građevinarstva, koje takođe doprinose zagađenju, ne moraju da se suoče sa tako strogim pravilima. Kako ističu, vlada im nije dala jasno objašnjenje kako bi to trebalo da izgleda njihova budućnost.
Koje oblasti su ugrožene?
Vlada je objavila mapu sa zadatim brojkama koje treba da se dostignu kada je reč o smanjenju emisija štetnih gasova. Mapa je izrađena u odnosu na to koliko se problematične tačke nalaze blizu oblasti koje je EU proglasila staništem ugroženih biljnih i životinjskih vrsta. Takvih lokacija ima u svim državama članicama EU i pokrivaju 18 odsto zemljišta Evropske unije i osam odsto njene pomorske teritorije.
Evropska komisija je saopštila da je očuvanje i održiva upotreba zaštićenih područja usmerena, najvećim delom, na “ljude koji rade sa prirodom”. Međutim, države članice moraju da obezbede da se zaštićenim oblastima rukovodi na “održiv način”, u ekološkom i ekonomskom smislu.
Dutch farmers are protesting by pouring manure on government buildings and blocking highways with tractors.
— The Post Millennial (@TPostMillennial) July 6, 2022
Holandski farmeri smatraju da evropske zemlje ne pritiskaju toliko poljoprivredu kao što to radi Holandija.
Poljoprivreda predstavlja važan deo holandske ekonomije. Prema procenama, postoji skoro 54.000 poljoprivrednih gazdinstava, koja su 2019. izvezla robu vrednu 94,5 milijarde evra.
Eskalacija protesta – pucali na farmere
Iako su protesti doveli do blokade saobraćaja širom zemlje, situacija je eskalirala potezima policije koja je zapucala na traktoriste.
Policija je saopštila da je reagovala na “preteću situaciju” kada su farmeri pokušali da probiju blokadu kako bi se dokopali auto-puta. Navodno, traktorima su se zakucavali u policajce i njihova vozila. Kako su naveli, meci jesu pogodili traktor, ali niko nije povređen. Međutim, očevici kažu da je farmer želeo da se udalji od policije kada je na njega otvorena vatra.
WTAF reports from 🇳🇱 Holland 🇳🇱 shots fired at farmers during protests!!! pic.twitter.com/qVwoLOZldb
— UNN (@UnityNewsNet) July 5, 2022
Na pojedinim snimcima se može videti kako su policajci oružje upirali u demonstrante.
Kao odgovor, holandski farmeri su blokirali supermarkete, distributivne centre i puteve.
U određenim opštinama vlada vanredna situacija, a policija je u međuvremenu na ulice izašla u punoj opremi, često bacajući i suzavac.
Dojče vele prenosi da napetost u zemlji može da se seče nožem nakon više sedmica protesta.
Vlada premijera Marka Rutea ima jasnu većinu u parlamentu da progura planove i čini se da od njih ne odustaje. Karoline van der Plas, poslanica koja zastupa interese poljoprivrednika, oštro kritikuje: „Na korak smo od toga da se agrarni sektor počisti iz Holandije. To će naravno imati posledica po građane.“
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.