Holandija ima lale, a Srbija ljubičaste makove

Dok Holandija s ponosom pokazuje svoje duge redove šarenih lala, Srbija u tišini neguje jedan manje poznat, ali jednako očaravajući prizor – ljubičaste makove. Ove retke i neobične varijacije inače vatreno crvenih poljskih cvetova mogu se videti u delovima Vojvodine, Šumadije, pa čak i po brdima jugoistočne Srbije.

Ljubičasta boja maka je prava retkost u prirodi i nosi posebnu simboliku. Za razliku od uobičajenih crvenih makova koji asociraju na strast i sećanje, ljubičasti mak deluje mistično, spokojno i duhovno. U nekim kulturama, ljubičasta boja se vezuje za intuiciju, transformaciju i tajanstvene procese prirode – što ovom cvetu daje još dublje značenje. Kada se pojavi u polju, izgleda gotovo nestvarno – kao da je deo sna ili stare bajke.

Zašto su posebni?
Mak je tradicionalno simbol sna, sećanja i slobode. Ljubičasta boja dodaje mu notu mistike i retkosti. U prirodi se pojavljuje ređe, najčešće kao rezultat prirodne mutacije crvenog maka ili ukrštanja s drugim vrstama. Mak nije samo ukras na poljima – u narodnoj tradiciji Srbije imao je posebno mesto. U starim običajima, mak se koristio kao zaštita od uroka i zlih sila. Verovalo se da zrnevlje maka, kao sitna i brojna, može da „zbuni demone“ – zbog čega su se makova zrna često stavljala pod jastuk novorođenčadi ili posipala ispred kuće.

Kako mak ima umirujuće dejstvo, u narodnim verovanjima je bio simbol sna, tišine i zaborava. Postoji i običaj da se mak dodaje u vodu kojom se umiva neko ko je „strašen“ ili sanja ružno – da bi se „odagnao strah“.

Jovana Kvržić, poznata putnička blogerka koja svet doživljava srcem i objektivom, svoje nedavne korake usmerila je ka severu Bačke. Tamo je, u tišini polja oko Subotice, pronašla ljubičaste makove – i pretvorila ih u priču koja se ne zaboravlja.

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Jovana Kvržić (@jovana_kvrzic)

>Naravno, makova pita i posni kolači s makom deo su tradicionalne srpske kuhinje, naročito u vreme posta. U nekim mestima, verovalo se da jelo sa makom treba jesti na Badnje veče, da bi godina bila „puna kao makovo zrno“.

Da li su jestivi?
Kao i kod običnog maka, seme ovih biljaka koristi se u kulinarstvu, dok se ostatak biljke ne preporučuje za konzumaciju zbog prisustva opijatskih alkaloida. Ipak, ova retka lepota sve češće završava u objektivima fotografa nego u pekarskim proizvodima.

Gde ih videti?
Ljubičasti makovi najčešće rastu po livadama i ivicama puteva, a naročito su česti u maju i junu. Njihov izgled zna da ostavi bez daha – kao da je neko prosuo mastilo po polju.

Možda nemamo vetrenjače i kanale, ali imamo polja koja šapuću. Ljubičasti makovi Srbije ne rastu često – ali kad se pojave, vredi stati, ćutati i gledati.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: