Hlebnog žita biće oko tri miliona tona

Žetva pšenice će početi za desetak dana, a struka procenjuje da će rod biti između tri miliona tona i 3,2 miliona tona.

S obzirom da godišnje u Srbiji potrošimo oko milion i po tona hlebnog žita, te da imamo i znatne prelazne zalihe, ostaje nam najmanje dva miliona tona za izvoz.

Direktorka Udruženja “Žita Srbije” Sunčica Savović izjavila je da se očekuje rod pšenice nešto niže nego lane, ali da još postoje problemi sa izvoznim kvotama i s logistikom, a da u novu žetvu ulazimo sa zalihama od 700.000 tona.

Sabović je rekla Tanjugu kako je žetva ječma počela na pojedinim parcelama, uz očekivani rod od oko 4,8 tona po hektaru, što je nešto manje od prošlogodišnjeg.

Žetva ječma počela na pojedinim parcelama, uz očekivani rod od oko 4,8 tona po hektaru.

“Očekuje se da žetva pšenice počne najkasnije za desetak dana, uz rod od oko tri miliona tona. To, svakako, nije rekordan rod, s prinosom od najmanje 4,8 tona, ako budemo imali sreće 5,2 tone, što bi značilo rod manji od prošlogodišnjeg za samo 200.000 tona”, precizirala je Savovićeva.

Navela je da će to zavisiti od rasporeda padavina prethodnih nedelja, koja je varirala od regiona do regiona.

“Kako pšenica sada izgleda na poljima, sever Bačke i Banata ove godine mogu očekivati nešto niže prinose, kao i u oblasti Beograda, u odnosu na južnu Bačku i srednji Banat, gde će prinos biti preko šest tona po hektaru”, procenila je Savovićeva.

Direktorka “Žita Srbije” je upozorila da su skladišta žitarica puna prošlogodišnjeg roda zbog ograničenog izvoza i logističkih problema i dodala kako će novi rod pšenice biti “negde smešten”, ali nije sigurna kako i gde.

“Kvota za izvoz kukuruza je zaista mala u odnosu na ono što bi se moglo izvesti da postoje uslovi za to. Za pšenicom tražnja u maju i junu inače nije velika, tako da smo imali slučaj da su zahtevi za izvoz pšenice u maju i junu bili manji od kvote, pa nije izvezeno 220.000 tona, jer je zahtev za izvoz bio 90.000 tona. Izvezeno je svih 150.000 tona kukuruza i sigurna sam da će tako biti i u junu”, rekla je Savovićeva.

Udruženje “Pančevački ratari”, asocijacija “Agrarni forum” iz Pančeva i Udruženje “Građanska neposlušnost” iz Dolova, u zajedničkom saopštenju, traže da država za robne rezerve otkupi najmanje 200.000 tona pšenice ovogodišnjeg roda.

Savetnik ministra poljoprivrede Goran Đaković rekao je Tanjugu u vezi sa zahtevom udruženja poljoprivrednika iz Pančeva i Dolova da tako nešto u ovom trenutku nije realno.

Istakla je da od početka rata u Ukrajini postoje veliki logistički problemi koji dodatno ograničavaju mogućnost izvoza žitarica.

“Žetva stiže, mi ćemo ući u novu ekonomsku godinu sa rekordnim zalihama pšenice, koje procenjujemo na preko 700.000 tona. Posledni put smo imali tolike zalihe 2019. i 2020. godine, ali nismo imali situaciju da su skladišta bila puna i kukuruza, tako da u ovom trenutku apsolutno ništa ne možemo da uradimo da se spasemo te situacije”, rekla je ona.

Navela je da je Udruženje proteklih nedelja imalo sastanke sa predstavncima ambasada Sirije, Palestine, Maroka, Tunisa, Češke i još nekih zemalja koje traže da do kraja oktobra i u novembru kupe od 200.000 do 500.000 tona žitarica i dodala kako su veliki problem kvote i logistika.

Pančevci traže 50 dinara, ali…

“Naročito sada kada je na tržištu povoljna cena pšenice, koja se kreće između 38 i 40 dinara i ratari sada svakako rade sa profitom”, rekao je Đaković i dodao da sa ne bi složio da je cena pšenice na tržištu 50 dinara jer će, prema nekim prognozama sa berzi, teško stići i do 45 dinara.

Svetnik ministra navodi da će Robne rezerve otkupiti onoliko pšenice koliko bude trebalo.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.