Jedan od najefikasnijih lekova protiv bolesti disajnih puteva odavno je poznat narodnoj medicini. Potpuno prirodno sredstvo protiv kašlja, bronhitisa i astme – guščiju mast, koristile su i naše bake, a sve češću primenu pronalazi i u modernoj medicini, u obliku preparata.
Guščiju mast prepoznaćete po karakterističnom mirisu i žutoj boji. Prava domaća guščija mast se lako razmazuje i topi na sobnoj temperaturi. Kada se topi, postaje „ikrasta“ i ima jedinstven ukus. Dobija se topljenjem sala guske na tihoj vatri. Najnovija istraživanja pokazuju da je veoma bogata omega 3 masnim kiselinama što ovu mast čini veoma zdravom.
Veoma kvalitetnu guščiju mast dobićete od gusana, i to onih koji se kolju na jesen. Razlog tome leži u pripremi gusana za zimu, s obzirom da bi salo trebalo da ga čuva od hladnoće. Ženke i zimi nose jaja, pa je količina njihove masti manja. U svakom slučaju, čak i ako ne znate da li je mast od ženke ili mužjaka ove životinje, to neće smanjiti efikasnost na lečenje pluća i bronhija.
Guske su uzgajane još u Starom Egiptu, još 2 i po milenijuma pre naše ere. Iz Starog Egipta, uzgoj se širi na Mediteran, a od 7. veka možemo govoriti da se gaje namenski kako bi se koristilo njihovo meso, mast i perje. Gajenje gusaka se dalje širi na Evropu, a konkretna upotreba guščije masti kao leka počinje od 20. veka.
Tridesetih i četrdesetih godina guščiji loj se koristi za lečenje bolesti disajnih puteva, poput bronhitisa i kašlja. Mast se mazala na grudi, za lečenje kašlja i leđa, kako bi se olakšao bol.
Danas se guščija mast koristi u mnogim svetskim kuhinjama, jer jelima daje sočan i izdašan ukus. Primenjuje se kao lek,a sve češće se koristi i u kozmetici.
Lekovitost:
Masti su važan deo uravnotežene ishrane, a guščja mast je bogata esencijalnim masnim kiselinama. Esencijalne masne kiseline neophodne su za pravilno i normalno funkcionisanje organizma. Guščja mast obiluje i vitaminima A, K, E i D koji su neophodni za rast.
Guščija kiselina sadrži monozasićene masne kiseline. One pomažu snižavanje nezdravog holesterola u krvi, a ima ih još u koštunjavom voću i maslinama. Guščja mast sadrži i oleinsku kiselinu.
Guščija mast sadrži daleko manje zasićenih masnih kiselina od putera i maslaca.
Kako nabaviti guščju mast:
Najbolje je mast nabaviti od proverenih prodavaca sa sela. Ukoliko je to nemoguće, pomoći će i gotov proizvod koji možete kupiti čak i boljim supermarketima.
Guščiju mast možete i napraviti kod kuće. Potrebno vam je oko 300 g svežeg guščjeg sala koje je neohodno iseći na kockice i staviti u šerpu. Topite salo na umerenoj temperaturi, nikako visokoj, kako biste izbegli da se ono prži.
Kada se salo istopi, procedite i ostavite da se ohladi. Kada se ohladi, dobićete guščju mast koja se može koristiti. Mast se čuva u frižideru, zatvorena. Pre upotrebe, treba je malo otopiti na sobnoj temperaturi.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.