ATINA – Grčka, koja se suočava sa do sada najmanjim brojem rođenih u 2022. godini, planira da potroši 20 milijardi evra do 2035. godine za podizanje nataliteta.
Kako je prenela agencija Rojters, prema najavi grčke ministarke za socijalnu koheziju i porodicu Sofije Zakaraki, olakšice za podizanje nataliteta obuhvatiće podsticaje koji uključuju isplate u kešu i poreske olakšice.
Grčka trenutno troši oko milijardu evra godišnje na mere pronataliteta, ali je njihov efekat, kao i u ostalim evropskim zemljama, mali.
Sa 1,3 odsto stope prirodnog priraštaja, Grčka je među evropskim zemljama sa najnižom stopom fertiliteta, i daleko ispod 2,5 odsto procenata, koliko je potrebno za rast populacije.
Ekonomska predviđanja ukazuju da procenat radne snage u Grčkoj do 2.100 godine pasti za 50 odsto.
Premijer Kirijakos Micotakis je demografsku krizu u zemlji označio kao „nacionalnu pretnju“.
„Statistika i modeli predviđanja su neporecivi, ali mi svi moramo dati dodatne napore da ih prevaziđemo“, kazala je ministarka za porodicu i socijalnu koheziju Sofija Zakaraki.
Takozvani Nacionalni demografski akcioni plan, na kome se radilo mesecima, zvanično je predstavljen ove nedelje.
Stopa rađanja u Grčkoj je godinama unazad u padu, na šta je uticaj imala deceniju duga ekonomska kriza koja je počela u 2009. godini, kaoi masovna imigracija Grka, i promena ponašanja mladih.
Demografski eksperti i vladini zvaničnici su izrazili skepticizam o tome koliko će plan za podizanje nataliteta uspeti da preokrene trend.