NOVI SAD – Gradsko zelenilo predstavilo je u Ljubljani svoje postrojenje za preradu biootpada sa kompostilištem. Prezentacije je održana u okviru okruglog stola realizovanog u organizaciji Srpsko-slovenskog poslovnog kluba i Privredne komore Slovenije.
Danijela Andrić, pomoćnica direktora za projektovanj, podizanje, održavanje i proizvodnju zelenila istakla je da je postrojenje za preradu biootpada izgrađeno u saradnji grada Novog Sada i ambasade Nemačke i da je to prvo postrojenje za preradu zelenog otpada u kompost i biogorivo u Srbiji. Ona je istakla da ova inovacija predstavlja značajan korak napred u praksi očuvanja životne sredine i efikasne upotrebe resursa.
– Umesto da završi na deponiji kao smeće koje zagrađuje životnu sredinu, sva trava koja se pokosi, lišće, suve grane, postaje resurs koji se koristi za ozelenjavanje grada. Osim toga, postrojenje omogućava uštede “Gradskom zelenilu” tako što više ne mora da kupuje đubrivo za sadnju cveća i drveća, niti da troši novac za zagrevanje plastenika i poslovnih prostorija, već se za to koristi biootpad sa gradskih zelenih površina. Ovako proizveden kompost koristi se takođe prilikom proizvodnje ukrasnog šiblja, drveća, tepih travnjaka i kompletne biljne proizvodnje u rasadniku Gradskog zelenila. – rekla je Andrić u Ljubljani.
Ona je naglasila da se u kompostilištu godišnje proizvede oko 2.000 tona komposta, a da se u plasteniku “Gradskog zelenila” godišnje proizvede preko 100.000 cvetnih jedinica različitih vrsta cveća.
Miloš Egić direktor “Gradskog zelenila” ističe da je razmena iskustava i promocija ekoloških kapaciteta vrlo značajna za preduzeće.
– Izgradnju postrojenja za preradu biomase u kompost finansirali su grad Novi Sad i ambasada Nemačke. Grad je izdvojio 40 miliona dinara, a nemačka ambasada gotovo 400.000 evra. Nama novo postrojenje omogućava da tokom cele zime možemo da imamo intenzivnu biljnu proizvodnju. Cveće koje proizvdemo u našem plasteniku, tokom proleća, leta i jeseni se sadi u cvetnim gredicama širom grada – kaže Egić.
Okrugom stolu održanom 3. i 4. oktobra u Ljubljani prisustvovao je veliki broj predstavnika lokalnih samouprava iz Srbije i Slovenije i slovenačkih privrednika. Učesnici su posetili kotlarnicu na drvnu biomasu i centar na biomasu u Nazarju, kao i i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i sušaru za sušenje otpadnog blata u Kopru.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.