Grad Vršac u projektu “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ (FOTO)

VRŠAC – U okviru projekta Nemačke razvojne saradnje “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“, koji realizuje GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, obeležen je zvaničan početak saradnje sa 20 lokalnih samouprava koje će, zajedno sa drugim partnerima, raditi na unapređenju usluga socijalne zaštite u Srbiji.

Pored navedenog ministarstva, koje predstavlja političkog partnera, aktivno učešće na projektu ima i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kao implementacioni partner.

Događaju su prisustvovali ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura, poverenik za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i šef Odeljenja za privrednu saradnju Ambasada SR Nemačke u Srbiji Judit Hofman.

U 20 odabranih lokalnih samouprava, među kojima je i Grad Vršac, razvijaju se i sprovode usluge koje uključuju psihosocijalnu, zdravstvenu i ekonomsku podršku ženama koje su žrtve nasilja, kao i druge integrisane pristupe.

Foto: eVršac

Svečanom potpisivanju Panoa saradnje od strane predstavnika Nemačke razvojne saradnje, partnerskih ministarstava i predstavnika partnerskih gradova i opština prisustvovala je Livija Stanojev, članica Gradskog veća za zdravstvo, socijalnu zaštitu i brigu o porodici, a u diskusijama Mirjana Knežević, menadžer projekta.

Livija Stanojev članica Gradskog veća za zdravstvo, socijalnu zaštitu i brigu o porodici je istakla da će lokalna samouprava i instutucije, uključujući Centar za socijalni rad i Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti “dr Slavoljub Bakalović“ Vršac, zajednički stvoriti ambijent za kvalitetnije pružanje socijalno – zdravstvene zaštite ugroženim grupama, gde će eksperti iz pomenutih institucija pružati zdravstvenu, pravnu i psihosocijalnu pomoć.

“Projektom „Bezbedna žena, jaka zajednica – projekat osnaživanja i podrške ženama pogođenim nasiljem“ koji sprovodi Grad Vršac i uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, u partnerstvu sa SBPB “Slavoljub Bakalović“ u Vršcu će biti osnovan i uređen “Centar za osnaživanje žena žrtava nasilja“ gde će se pružati integrativna podrška za 12 žena. Ovim putem pružila bi se podrška unapređenju zapošljivosti žena koje su žrtve nasilja kroz obuku u zanimanjima koja su tražena na tržištu rada“, rekla je Stanojev.

Foto: eVršac

“Samo bezbedna žena, psihički i ekonomski osnažena je preduslov za nezavisno i slobodno rešavanje sukoba i trajni izlazak iz kruga nasilja. Kroz vidljivost programa, širenje informacija i javne debate skrenula bi se pažnja šire zajednice na ovo pitanje, indirektno bi se osnažile druge žene koje prolaze kroz nasilje da potraže pomoć i odgovarajući i izlaz iz ove situacije,“ rekla je Mirjana Knežević.

Lokalne samouprave koje učestvuju u projektu suočavaju se sa izazovima u sprovođenju integrisanih usluga za socijalnu i ekonomsku inkluziju ranjivih grupa poput žena, osoba sa invaliditetom, Roma, starijih osoba i stanovnika ruralnih područja. Ove grupe su često isključene iz društvenog i ekonomskog života zbog predrasuda, rodnih stereotipa i nedostatka adekvatne podrške.

Projekat “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ ima za cilj da pomogne u prevazilaženju tih prepreka kroz razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornih socijalnih usluga na lokalnom nivou.

Projekat podržava razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornih usluga za socijalno i ekonomsko uključivanje žena i drugih ranjivih grupa na lokalnom nivou, a ovaj događaj predstavlja značajan korak ka unapređenju socijalnih usluga u Srbiji i ekonomskoj inkluziji žena i drugih ranjivih društvenih grupa, sa ciljem kreiranja pravednijeg i ravnopravnijeg društva.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.