Grad Vršac, posle savremene fabrike vode, završava i prečistač vredan 5 miliona evra

VRŠAC – Grad Vršac i Javno komunalno preduzeće „Drugi oktobar“, iz sopstvenih sredstava, uložili su 5 miliona evra u izgradnju najsavremenijeg prečistača otpadnih voda. Uz ovaj projekat i nedavno izgrađeno postrojenje za preradu pijaće vode u Pavlišu, Grad Vršac postaje ekološki primer i standard kojem svi gradovi u Srbiji treba da teže.

Gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović uvek ističe veliki značaj ovog projekta za sam grad i građane.

 

„Do sada su otpadne vode samo mehanički prečišćavane, a sada se sve tretira i hemijski i tako se dobija visok kvalitet vode, što je veoma važno, jer se ista odvodi mrežom ritskih kanala do krajnjeg recipijenta, a to je kanal Dunav – Tisa – Dunav“, kaže gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović.

Kroz ovu kapitalnu investiciju nabavljena je i najsavremenija elektro i mašinska oprema, pomoću koje se upravlja prečišćavanjem otpadne vode. Prosec je u potpunosti automatizovan i prati se putem interneta.

„Radovima je značajno podignut kapacitet prečistača, gotovo duplo više od trenutnih potreba. Vršac je grad sa preko 100 kilometara kanalizacione mreže i više od 95 posto građana ima kanalizaciju. Rekonstrukcijom prečistača stvorili smo mogućnost da se na njega priključi i nedavno izgrađena kanalizaciona mreža u naseljenom mestu Pavliš. To je posebno značajno, jer se upravo tamo nalazi jedno od najsavremenijih postrojenja za preradu pijaće vode“, ističe Dragana Mitrović.

Izvršni direktor JKP „Drugi oktobar“ Miloš Salapura kaže da je prečistač iz osamdesetih godina prošlog veka, ovom rekonstrukcijom, postao jedan od najmodernijih u zemlji.

„Urađen je tercijarni nivo prečišćavanja otpadnih voda, odnosno proces denitrifikacije i defosforizacije. Prečistač je time ispunio sve ekološke zakonske zahteve u Srbiji, ali i Evropske Unije, što je posebno važno za zaštitu životne sredine. Dobijeni su parametri otpadnih voda koji zadovoljavaju najviše ekološke standarde. Rekonstrukcija se odnosi i na upravljanje, sve je automatizovano, digitalizovano i lako se prati, čak i sa daljine“, kaže Miloš Salapura.

I postrojenje za preradu pijaće vode u Pavlišu, vredno 6 miliona evra, čuva zdravlje Vrščana

Postrojenje za preradu pijaće vode u Pavlišu, vredno 6 miliona evra, izgrađeno je u periodu od marta 2016. do decembra 2017. godine. Investitor je bio JKP „Drugi oktobar“. Investicija je do 60 odsto finansirana kreditom Nemačke banke za razvoj KFW, dok je preostalih 40 odsto vredna donacija Vlade Republike Nemačke.

Zahvaljujući savremenom postrojenju, iz sirove podzemne vode odstranjuju se povišene vrednosti amonijaka i mangana. Tako prečišćenom vodom snabdevaju se Grad Vršac i sela Pavliš i Jablanka. Veliki kapaciteti ove fabrike vode obezbedili su mogućnost da se u budućnosti još desetak naseljenih mesta sa teritorije Grada Vršca poveže na postrojenje.

Kapacitet postrojenja je 200 litara u sekundi, plus rezervnih 100 litara, čime je pokriven celokupan kapacitet izvorišta podzemnih voda.

Fabriku su svečano otvorili gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib, a o značaju investicije govori i poseta predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića ovom postrojenju.

Pročitajte još:

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.