Grad Pančevo odao počast Romima stradalim tokom Drugog svetskog rata

PANČEVO – Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu obeležen je polaganjem venaca na Memorijalnom kompleksu „Stratište“, a komemorativna svečanost je počela minutom ćutаnja.

Posle ceremonije polaganja venaca, odavanja počasti i intoniranja himne u izvođenju pevačkog kvarteta Rapsodija, prisutnima su se obratili predsednik Skupštine Grada Pančeva Tigran Kiš, Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Dalibor Nakić i Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

Tigran Kiš, predsednik Skupštine grada Pančeva je položio venac, odajući poštu svim stradalim pripadnicima romske zajednice.

„Okupili smo se da obeležimo 16. decembar, Međunarodni dan sećanja na stradanje Roma u Drugom svetskom ratu. Na ovaj datum 1942. godine Hajnrih Himler je izdao izvršnu naredbu o deportaciji i likvidaciji svih Roma na teritoriji trećeg Rajha. Nažalost, rat u Srbiji je počeo i ranije, 6. aprila 1941. Svi znamo da je tada na desetine tona bombi palo na prestonicu Srbije. Ubijeno je preko 2.500 nedužnih ljudi, a u nekim gradovima bivših republika je na nemačke tenkove padalo cveće. Već 13. aprila, izašli su spiskovi Roma, Jevreja i Srba koji su lišeni svih građanskih prava i sloboda. Devet dana kasnije u Pančevu se dogodilo prvo masovno streljanje na teritoriji okupirane zemlje, trideset šestoro Pančevki i Pančevaca je streljano ili obešeno na Starom pravoslavnom groblju. Film o tome je snimljen kamerom nemačkog vojnika i danas predstavlja jedno od najstrašnijih svedočenja o Drugom svetskom ratu. Već u junu formirani su logori u Beogradu, Pančevu i celom Južnom Banatu, a masovne likvidacije organizovane su na jesen 1941. godine na ovom mestu, na Stratištu. Kao što su precizno znali koga treba likvidirati i pre same okupacije, tako su zločinci znali i kakav su zločin ovde počinili, te su u leto 1944. godine mesecima uništavali materijalne i pisane tragove o svedočenju koliko je ljudi ovde ubijeno, istoričari kažu, između deset i 12 hiljada,“ rekao je Kiš prisutnima.

Svečanu ceremoniju polaganjem venaca, povodom obeležavanja Međunarodnog dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu je predvodio Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

 

Foto: Grad Pančevo

 

Vence su položili i predsednik Odbora Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova kao i delegacija Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine na čelu sa predsednikom Daliborom Nakićem i predstavnici Muzeja žrtava genocida, Memorijalnog centra „Staro sajmište“ i Jevrejske opštine Pančeva.

„S pravom se kaže da narodi koji ne poznaju svoju prošlost ne razumeju vreme u kome danas žive. Isto tako, narodi koji se ne sećaju i ne poštuju istoriju rizikuju da se ona ponovi. Mi nismo ni takav narod, a ni takav grad, Pančevo pamti, Pančevo se seća. Pančevo je grad u kome danas živi 25 nacionalnih zajednica, koji se vekovima poštuju, uvažavaju i vole, a temelj tog bogatstva različitosti čini romska nacionalna zajednica. Grad Pančevo je uvek pomagao, sada pomaže i pomagaće ubuduće sve one koji neguju istoriju sećanja. Svima onima koji su ovde ubijeni i svima onima koji su pali za našu današnju slobodu večno hvala i slava im,“ poručio je Tigran Kiš.

Dalibor Nakić je rekao kako su zločini počinjeni u Drugom svetskom ratu prema Srbima, Jevrejima i Romima najteži zločini u modernoj ljudskoj istoriji.

“Danas kada obeležavamo Nacionalni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu okupili smo se ovde da im na ovom Stratištu odamo počast. Pored Roma, ovde je na brutalan i monstruozan način ubijen i veliki broj pripadnika, nama bratskog, srpskog i jevrejskog naroda. Nacionalni savet romske nacionalne manjine danas izražava pijetet, kako prema nedužno stradalim Romima, tako i prema svim ostalim nevinim žrtvama zločinačkog nacističkog režima”, istakao je Dalibor Nakić.

 

Foto: Grad Pančevo

 

Ministar Nemanja Starović je rekao kako je malo poznata činjenica da je progon Roma od strane nacista počeo još pre rata.

“Okupili smo se danas na ovom stradalnom mestu kako bismo se prisetili jednog od najtužnijih poglavlja iz vremena okupacije u Drugom svetskom ratu. nemilosrdna sila rušila je tada svaki pojam ljudskosti, samilosti i pravde. To je bilo vrema kada je genocidna politika nacističkog režima projavila svoje lice i ovde u Jabuci. Srbi, Jevreji i Romi, kao progonjene grupe od okupatorskog režima i ovde su ispisali još jednu stranicu zajedničke mučeničke istorije”, naglasio je Nemanja Starović.

 

Foto: Grad Pančevo

Vence su položili i mnogobrojni gosti Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Neždet Mustafa, zamenik Ministra za odnose među zajednicama u Vladi Republike Severne Makedonije, predstavnici Sabora Republike Hrvatske i Međunarodne Romske unije Republike Severne Makedonije.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.