KIKINDA: Gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, upriličio je prijem za atašea za poljoprivredu i životnu sredinu Ambasade Austrije u Srbiji, dr Kristijana Bravenca, delegaciju austrijskog agrarnog klastera, kao i predstavnike pogona “Delta agrar”.
Tema sastanka bilo je pokretanje novog zajedničkog pilot projekta iz oblasti biodiverziteta, odnosno da se na neiskorišćenim poljoprivrednim parcelama zasade šumske vrste, kako bi se napravilo kvalitetno stanište za biljni i životinjski svet. Gradonačelnik je tom prilikom istakao da će se tim projektom povratiti prirodna staništa mnogim vrstama, a sve na osnovu iskustva jedne vrlo uspešne zemlje na tom polju kao što je Austrija.
”Zajednički želimo da ostvarimo određene projekte koji su za sada na dobrovoljnoj bazi, a želja nam je da budemo pioniri u ovom projektu, da zajedno sarađujemo sa izuzuetno društveno odgovornom kompanijom kao što je Delta holding, kao i sa Ambasadom Autrije i da njihovim primerima pokušamo projekat da prilagodimo i realizujemo u našoj sredini. Takođe nam je želja da sa malim poljoprivrednicima realizujemo ovaj projekat. To znači da ćemo kvalitetnije čuvati životnu sredinu, povratiti prirodna staništa mnogim vrstama, a sve to na osnovu iskustva jedne vrlo uspešne zemlje na tom polju kao što je Austrija. Sve to zajedno sa domaćim kompanijama i poljoprivrednicima”.
Ataše Ambasade Austrije u Srbiji, za poljoprivredu i životnu sredinu, dr Kristijan Bravenc dodao je da bi ovim projektom Kikinda bila pionir u Srbiji, a da su mogućnosti brojne, kao i korist koja bi se ostvarila u domenu ekologije:
”Tema sastanka bila je biodiverzitet u poljoprivredi, koji je veoma važan sektor u Kikindi, tako i u celoj Vojvodini, s obzirom na to da se zemljište obrađuje na velikim površinama. Vrlo često se dešava da se velike površine poljoprivrednog zemljišta ne koriste, a zamislite kako bi bilo da se to promeni. Od toga niko nema koristi, ni poljoprivrednici ni životinjski svet. Želimo da iskoristmo neobradivo zemljište kako bi napravili novi svet za bube, ptice, kao i druge životinje. Ovakvi projekti već su sprovedeni u Austriji”.
U narednom periodu obaviće se pregled parcela, tako da će se potom, u dogovoru sa svima, odlučiti na kom zemljištu će se sprovesti pilot projekat:
”Delta agrar kao jedna od najodgovornijih kompanija u delu poljoprivrne proizvodnje, zdravstveno bezbedne hrane, uvek je bila pionir i težila je ka savremenim razvojem poljoprivredne proizvodnje. Ovim projektom sproveli bismo sistem biodiverziteta na našim imanjima tako da planiramo da sprovedemo projekat koji bi objedinio više gazdinstava , udruženja građana, lovaca, tako što ćemo u narednom periodu raditi na pošumljavanju određenih površina i na popravci svega onoga što biodiverzitet znači. Najvažnija stvar u celoj priči biće edukacija, a ovo će biti projekat koji će služiti kao primer celoj Srbiji”, nadovezao se Vlado Krejić, direktor primarne proizvodnje ”Delta Agrara”.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.