VRBAS – Gradski muzej Kulturnog centra Vrbasa postavio je u sredu izložbu “Priče iz komšiluka” u Domu civilnih zajednica u Pečuju, u Mađarskoj.
Radi se o izložbi fotografija izrađenih pre jednog veka u foto ateljeu porodice Jožefa Pehana, poznatog slikara. Ovaj projekat i gostovanje Gradskog muzeja u Mađarskoj podržao je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, u sklopu uspostavljanja odnosa i saradnje sa Pečujsko-baranjskim srpskim udruženjem i Samoupravom Srba u Pečuju, organizacijama koje deluju u ovom gradu. Izložba u narednom periodu, ukoliko najavljeni dogovori budu uspešni, biće postavljena u još nekim gradovima Mađarske.
Otvaranju izložbe u Pečuju prisustvovale su Sanja Žigić, predsednica Skupštine opštine Vrbas, i Tijana Aleksić, zamenica predsednika opštine Vrbas.
“Porodica Pehan i njen umetnički rad predstavljaju neprolazno nasleđe opštine Vrbas. Fotografije koje su predstavljene u Pečuju imaju neprocenjivu važnost za nas, one su dokumentarni artefakt prošlosti naše lokalne zajednice i života u njoj. Kroz objektiv vidimo priču o položaju žena u Vrbasu sa kraja 19 veka pa do Drugog svetskog rata, vidimo domove tri vrbaske porodice i ono što našu zajednicu krasi i danas – očigledno je sa fotografija da te porodice žive u dobrosusedskim odnosima. Vrbas je spoj mnogih različitosti i bogatog kulturnog nasleđa. U njemu postoji više od 20 različitih pogleda na svet, ali ne postoji 20 interesa, već samo jedan. Zajednički interes svih građana opštine Vrbas, a taj internet jeste razvijena lokalna samouprava koja predstavlja kulturni, finansijski, privredni i sportski centar po meri nas koji u opštini Vrbas živimo”, rekla je Aleksić povodom otvaranja izložbe.
O samoj izložbi za vrbas.net govorila je Vesna Grgurović, arheolog i rukovodilac Gradskog muzeja Vrbasa, koja je sa kolegom Pavlom Orbovićem, istoričarem, osmislila i postavila izložbeni materijal.
“Naša želja je da kroz saradnja sa ova dva udruženja promovišemo kulturno nasleđe Vrbasa i van granica Srbije, a krećemo iz jednog velikog kulturnog centra, Pečuja koji je poznat kao grad sa najviše muzeja u Mađarskoj. Na 14 panoa i osam legendi koje tekstualno prate fotografije, predstavljamo dominantno slikarsku porodicu Pehan iz ugla fotografije. U fokusu se posebno našla Tereza Pehan, Jožefova žena za koju se istražujući dokumente u Arhivu Vojvodine, Arhivu Novog Sada i u Matici Srpskoj, pokazalo da je vodila foto atelje upravo da bi njen suprug kao slikar mogao da putuje Evropom. Tereza se bavila fotografijom i njeni radovi imaju snažan umetnički karakter, a ne samo zanatski. Predstavili smo samo deo fotografija koje se nalaze u albumima tri vrbaske porodice, Hegel – Hilkene, zatim Kovalski – Šari i Hajb – Zajdl. U ovim porodicama mešaju se Česi, Slovaci, Mađari, Nemci, te izložba sa sobom nosi snažan multikulturalni karakter Vrbasa”, rekla je povodom otvaranja izložbe Vesna Grgurović iz Gradskog muzeja Vrbasa. Prema njenim rečima, saradnja koja se uspostavlja u budućnosti bi trebalo da rezultira i uzvratnim gostovanjem nekog kulturnog programa iz Pečuja u Vrbasu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.