Američko Ministarstvo pravde (DOJ) nedavno je predložilo obimne promene u poslovanju Google-a nakon što je kompanija proglašena krivom za nezakonito monopolizovanje tržišta pretrage.
Među zahtevima su prodaja Chrome-a, ukidanje ekskluzivnih ugovora s kompanijama poput Apple-a, kao i potencijalna prodaja Androida. Međutim, Google je uzvratio sopstvenim, znatno blažim predlogom: ograničenje ovih ugovora na samo tri godine, bez dodatnih drastičnih mera.
Sud je presudio da je Google zloupotrebio svoju dominaciju na tržištu kako bi eliminisao konkurenciju, ali kompanija negira optužbe i tvrdi da su njeni ugovori s partnerima srž problema koje treba rešiti.
Predlog Google-a uključuje ukidanje ugovora koji proizvođače telefona obavezuju na korišćenje mobilne pretrage Google-a u zamenu za pristup drugim aplikacijama. Osim toga, kompanija ne bi mogla da sprečava proizvođače telefona da koriste konkurentske pretraživače ili pregledače.
Jedan od najvećih ustupaka odnosi se na Apple. Google predlaže okončanje dugogodišnjeg multimilijarderskog ugovora kojim je njegov pretraživač postavljen kao podrazumevani na Apple uređajima, uključujući Siri i Spotlight.
Prema ovom predlogu, Apple bi mogao da bira drugi pretraživač svake godine i otvoreno promoviše konkurentske opcije.
Dok Ministarstvo pravde insistira na desetogodišnjim restrikcijama, Google smatra da je takva mera preterana. Kompanija ističe da je „tempo inovacija u industriji pretrage izuzetno brz“ i upozorava da bi stroža regulacija mogla negativno uticati na razvoj tehnologije.
Takođe, kao odgovor na zabrinutost ministarstva da Google ograničava konkurenciju na polju veštačke inteligencije, predlog kompanije uključuje zabranu obaveznog instaliranja Google Gemini Assistant aplikacije za pristup drugim uslugama.
Ako sud prihvati predlog Google-a, kompanija bi mogla izbeći drastične posledice poput prodaje Chrome-a ili Androida. Iako bi izgubila unosne ugovore s partnerima, njeno poslovanje u celini ostalo bi netaknuto.