DOLOVO – U Dolovu ima nekoliko uspešnih odgajivača golubova, posebno srpskih visokoletača, a među njima su Osman Bilalović i Dalibor Stojmenović.
Osman Bilalović se golubarstvom bavi oko šezdeset godina, tu ljubav preneo je i na sina, a najmlađi odgajivač u Dolovu je Dalibor Stojmenović.
Golubarstvo u Srbiji ima izuzetno dugu tradiciju, međutim, mladi su sve manje zainteresovani da se bave tim hobijem. Procenjuje se da je u Srbiji trenutno oko dvadeset hiljada registrovanih odgajivača golubova.
Osman Bilalović iz Dolova ne krije zadovoljstvo što je ljubav prema ovom hobiju uspešno preneo i na svog sina. Oni gaje srpske visokoletače, kao i još dvadesetak golubara u ovom kraju. Posebno zadovoljstvo za njih su takmičenja visokoletača.
Kako kažu tu su najvažniji: dužina boravka u vazduhu koja može biti i 15 sati, kružni let i visina, a golubovi mogu da lete i do visine od 1.500 metara.
Osman Bilalović objašnjava da se posebna pažnja pridaje pripremi ptica za takmičenje.
“Mladi golubovi, od ove godine, sada se polako uče da prepoznaju krov i naše selo, a sledeće godine bi trebalo da se takmiče”, kaže Bilalović.
Dalibor Stojmenović je najmlađi je golubar u Dolovu, trenutno ima oko 350 golubova, zajedno sa priplodnim.
„Selekciju za takmičenja radimo kroz let. Golubove koji najbolje lete odvajamo za ekipu. Pripremamo ih i tako što im prvo dajemo dijetalnu hranu pa onda pojačanu. Uglavnom osam golubova puštamo za takmičenja”, opisuje pravila za RTV Dalibor Stojmenović.
Golubarstvo danas spada u skuplje hobije – hrana se nabavlja iz Belgije i Nemačke. U njoj je više od dvadeset vrsta semenki. Takmičarima se daju razni suplementi, a cena goluba, šampiona koji će se koristiti i za formiranje matičnog jata, kreće se od tri do pet hiljada evra.
Iako Srpski visokoletači spadaju u ređe vrste sve ih je više u susednim zemljama. Ima ih i u Americi, Austriji, Švedskoj…
U ovom delu Vojvodine uzgajaju se i golubovi pismonoše. Oni mogu preći i do 700 kilometara da bi se vratili kući. Ima i golubova prevrtača, a Osman Bilalović iz Dolova ih je uvezao iz Turske.
“Devedesetih godina prošlog veka ja sam prvi u Srbiju doneo iz Turske golubove prevrtače – Mardine. Od njih su postali ovi naši Srpski visokoletači. Razlika je u tome što se srpski letači prevrću na dole, a turski prevrtači vrte se na gore”, objašnjava razliku Osman Bilalović.
Takmičenja visokoletača često se organizuju. Pančevo i okolina sa šest prvaka Srbije i jednim prvakom Balkana trenutno je među uspešnijim sredinama kada su u pitanju ovakva takmičenja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.