Sportski uspesi Srbije: Godina dominacije srpskog sporta! (VIDEO)

BEOGRAD – Zahvaljujući brojnim uspesima naših sportista, možemo reći da je 2023. godina bila dominacije srpskog sporta.

Jednostavno, godina na izmaku bila je istorijska, i biće upisana zlatnim slovima u knjigu srpskog sporta, a građane Srbije podsetila da smo mi sportska nacija!

Košarkaši Srbije osvojili su srebrnu medalju na Mundobasketu u Manili, nakon što su u finalu poraženi od reprezentacije Nemačke, rezultatom 83:77. Na tom putu, srpski košarkaši su pobedili mnoge rivale, uključujući Sjedinjene Američke Države i Španiju. Ostaće zabeleženo da je Srbija igrala bez nekoliko  svojih najboljih igrača. Šta bi tek bilo da je Srbija igrala u najačem sastavu?

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je titulu na US Openu i tako stigao do rekordnog 24. grend slema u karijeri. Veličanstveni Srbin još jednom je potvrdio ono što smo svi već odavno znali, da je GOAT belog sporta i jedan od najvećih sportista u istoriji. Kruna na blistavu godinu bilo je to, što je Nole proglašen za najboljeg sportistu sveta, po izboru prestižnnog francuskog portala “Ekipa” (“L’equipe”

Nikola Jokić, simpatični Somborac, nastavio je da suvereno vlada ispod obruča u američkoj NBA ligi. Bez konkurencije osvojio je titulu MVP i Denver Nagetse  doveo do titule šampiona NBA lige.

Naša najbolja atletičarka, Ivana Vuleta (Španović), na Svetskom prvenstvu u Budimpešti osvojila je najsjajnije odličje neverovatnim skokom od 7,14 metara i tako postala šampionka sveta u skoku udalj. Ne samo da je osvojila svetsko zlato, nego je postavila i novi državni rekord, a njen rezultat trenutno je vodeći na svetu.

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije zauzela je drugo mesto i osvojila srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu 2023, pošto je u finalu posle velike borbe izgubila od selekcije Turske sa 2:3.

Reprezentacija Srbije u basketu 3×3 ponovo je postala šampion Evrope. U finalu Evropskog prvenstva u Izraelu pobedila je Litvaniju 22:20 i peti put u nizu osvojila kontinentalno zlato. „Orlovi” su tako u potpuno novom sastavu produžili dominaciju i još jednom dokazali da je Srbija najdominantnija sila u ovom sportu. Srbija je ovaj uspeh napravila u sastavu Strahinja Stojačić, Stefan Kojić, Marko Branković i Nemanja Barać. MVP prvenstva apsolutno zasluženo bio je naš Strahinja.

Supertalentovana atletičarka Angelina Topić, još uvek juniorka, sa skokom uvis od 1,97 metara na pretposlednjem mitingu Dijamantske lige u Briselu napravila je mali podvig, a zatim je olimpijsku vizu pečatirala i veslačica Jovana Arsić u skifu na Svetskom prvenstvu u Beogradu.

I u „najvažnijoj sporednoj stvari na svetu“ Srbija je ostvarila uspeh. Naime, fudbalska reprezentacija Srbije, plasirala se na Evropsko prvenstvo naredne godine. U prilog veličini ovog uspeha, najbolje govori činjenica da je naša reprezentacija, poslednji put bila na Evropskom prvenstvu davne 2000. godine!

Uspesi Srbije kao države odrazili su se i na sport. Na predstojećim Olimpijskim igrama, možemo več sada odgovorno tvrditi, da ćemo imati rekordan broj takmičara.

Nadamo se da ćemo u sledećoj godini slaviti još više, a da će nam naši sportisti doneti još veći broj odličija.