SRBIJA – Odlazeći američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri, gostujući na RTS, rekao je da je tokom njegovog mandata u Beogradu bilo teških trenutaka i razgovora i poručuje da njegov naslednik neće biti “loš policajac”.
“Na mnogim pitanjima se još radi. Skoro smo završili rad na pokretanju programa s niskim rizikom Razvojne finansijske korporacije. Ponosni smo na saradnju s Ministarstvom finansija i Narodnom bankom Srbije na tom projektu i nadamo se da će razvojni program uskoro u Srbiji biti veoma dinamičan”, rekao je Godfri.
Na pitanje da li Međunarodna razvojna finansijska korporacija (DFC) radi ovde punim kapacitetom, Godfri je rekao da ga ljuti složenost pregovora i najavio da će uskoro biti izdato saopštenje.
“Bližimo se rešenju”, poručio je on.
Godfri je rekao da mu se veoma dopada što je mnogo energije uloženo u regionalne ekonomske integracije i poručio da u tome leži budućnost, te da se nada da će na tom planu doći do napretka.
Naglasio je da Vlada SAD podržava inicijativu o Otvorenom Balkanu.
“Mislimo da je ona dobra, pod uslovom da su sve zemlje Zapadnog Balkana dobrodošle, da se ne menja kurs i da je on u skladu s ostvarenjem cilja ulaska u Evropsku uniju”, poručio je Godfri.
Primetio je da je Srbija privukla više od polovine direktnih stranih investicija (DSI) na Zapadnom Balkanu, te konstatovao da postaje sjajno mesto za ulaganja.
Podsetio je da američke kompanije kao što su En-Si-Ar, Arcer Denijels, Behtel i mnoge druge dolaze u Srbiju, te naglasio da je trend da visokotehnološke kompanije koje donose poslove zasnovane na znanju stižu upravo u Srbiju.
“To je zaista senzacionalno”, ocenio je ambasador i dodao da su “možda drugi u regionu ljubomorni na uspeh Srbije”.
Godfri kaže i da bi za Srbiju bilo veoma važno da diverzifikuje izvore snabdevanja gasom i uopšte energijom.
“Prošle nedelje smo čuli da se gradi gasovod od Niša do Dimitrovgrada. Ove nedelje su u poseti bili bugarski premijer i ministar energetike. To su dobri koraci. Srbija radi na tome da diverzifikuje snabdevanje, ali ne samo iz političkih i energetskih razloga, već i zbog ekonomije. Uvek je bolje pogađati se za bolju cenu ako imate i druge mogućnosti”, rekao je Godfri.
Na pitanje šta ako već imate dobru cenu, Godfri odgovara kontrapitanjem: “Ali ko kontroliše tu cenu, koliko će ona biti na snazi i kolika će biti?”
Dodaje da njemu nije sasvim jasno,ali je, kaže, siguran da je srpskom predsedniku i mnogim drugima jasno, i poručuje da je uvek dobro imati mogućnost izbora i ne oslanjati se samo na jednog snabdevača.
“Počeli smo da pričamo o drugim izvorima energije i to je važna oblast na koju Srbija treba da se usredsredi. Reč je, pre svega, o obnovljivim izvorima. Ima mnogo dobrih mogućosti, ali one zahtevaju velika ulaganja”, kazao je američki ambasador.
Na pitanje da li SAD ili američka ambasada pomažu ekološkim i zelenim pokretima u Srbiji, kaže SAD to ne rade niti su radile, ali kaže i da mu je drago da u Srbiji postoji jak ekološki pokret koji još raste.
On je dodao da mu je drago što je adminitratorka Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Samanta Pauer ove nedelje razgovarala s predsednikom Aleksandrom Vučićem i istakao da su od njega dobili jasan signal da podržava rad Agencije.
Godfri je rekao da je upoznat sa kritikama planova za Rio Tinto da razvije “veoma važan izvor litijuma” i naglasio je da je to odluka koju Srbija mora sama da donese.
“Za nekoliko godina ceo svet će tražiti litijumske baterije. Da sam Srbija, želeo bih da ih prodajem, a ne da ih kupujem”, poručio je.
Smatra i da su američko-srpski odnosi uvek bili dobri, a da su kraj prošlog i početak ovog bili samo “odstupanje od toga”.
“Naše prijateljstvo predstavlja veliki potencijal ne samo za Srbiju, već i za region. Pažljivo ću pratiti razvoj Srbije”, poručio je Godfri.
Svom nasledniku je poželeo sve najbolje i poručio da očekuje da će biti i te kako uspesan, te dodao da veruje da će Srbija dobiti jednog od najiskusnijih i najpoštovanijih američkih diplomata ako Senat to potvrdi.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.
Pročitajte još: