Gljivične infekcije leti

Leto je jedno od omiljenih godišnjih doba većini ljudi, vreme kada nosimo otvorenu obuću, uživamo na kupalištima, ali ovakve uslove i vreme voli još neko, a to su gljivice. Iz tog razloga gljivične infekcije su najčešće tokom letnjeg perioda.

Kada posle duge zime, skinemo čarape, izađemo iz čizmi, često se iznenadimo kada vidimo promene na našim noktima i stopalima. Tada želimo da  se ovaj problem što pre reši, krećemo u borbu protiv gljivica, ali najvažnije je pronaći uzork, krenuti sa odgovarajućom terapijom i biti uporan, jer gljivice su jako uporne i ne praštaju propuste u lečenju.

U najvećem procentu gljivice na stopalu izazivaju TINEU PEDIS, poznatiju kao atletsko stopalo, gde može doći do prelaska infekcije na nokat i nastanka ONIHOMIKOZA, a razlog je što su gljivične infekcije zarazne i brzo se šire. Ovaj problem ima preko 25% populacije svih uzrasta.

Foto: Ilustracija/Envato

Simptomi koji se javljaju kod atletskog stopala su neprijatan miris, svrab, crvenilo, suva koža izmedju prstiju, koja često puca, crvenilo stopala sa bočne strane, bol.

Kada se infekcija proširi na nokat, nokat poprima žućkastu boju, menja mu se tekstura, stvaraju se brazde i ako se ne leči često je izvor bola.

Lečenje je potrebno što pre započeti. Terapija može biti lokalna ili sistemska.

Lokalna terapija podrazumeva upotrebu krema ili spreja. Prema dermatološkim smernicama najbolji izbor je preparat koji je fungicid, tj.koja ubija gljivice. Ovi preparati pripadaju uglavnom grupi antigljivičnih lekova koju nazivamo Alilamini, i na preparatu kao aktivna supstanca najbolji izbor je TERBINAFIN.

Na čisto stopalo nanosite do dva puta dnevno preparat u formi kreme ili spreja. Ne zaboravite da je jako važno da i unutrašnjost obuće tretirate i vodite računa da je suva, jer vlažna sredina je idealna za razvoj gljivica. Sa fungicidima terapija obično traje dve nedelje, i potrebno je da budete uporni u tom periodu i ne preskačete terapiju. Svako zaboravljeno mazanje gljivice pamte, i produžuju period oporavka.

Foto: Ilustracija/Envato

Ukoliko gljivična infekcija zahvati nokat, u većini slučajeva lokalna terapija kao monoterapija nije dovoljna. U tom slučaju potrebna je sistemska terapija u vidu tableta koju će vam odrediti dermatolog. Poželjno je tada kombinovati ovu terapiju sa lokalnom, jer duo terapija ima jači efekat. Lečenje onihomikoza traje dosta dugo. Obično za onihomikoze na noktima nogu 12-18meseci, a na noktima ruku 4-6meseci.

Preventiva je svakako najvažnija. Tako da vodite računa o promenama na stopalima, i čim uočite promenu reagujte. Redovno menjajte čarape, na bazenima nosite papuče, koristite sopstveni peškir za stopala, koristite puder ili sprej za zatvorenu obuću koji će sprečiti nastanak vlažne sredine, posebno ako se bavite fizičkom aktivnošću gde se javlja prekomerno znojenje.

Budite uporniji od gljivica, i uživajte u letnjim danima !!!

Autor teksta: Mr Ph Aleksandra Burkanović

 

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.