Za ovo otkriće zaslužan je student iz Tanzanije Erasto Mpemba, koji je davne 1963. uočio nešto neobično.
Tokom leta je voda u ovom agregatnom stanju prosto neophodna i stalno nam fali kockica-dve, a veoma često i zaboravimo da a vreme napunimo posudice. A svi obično u posudice za pravljenje leda stavljamo hladnu vodu, a to je velika greška.
Koliko god to zvučalo neverovatno, od tople vode će se brže formirati led nego od hladne, a reč je o fenomenu poznatom pod nazivom ‘Mpemba efekat’.Za to otkriće zaslužan je student iz Tanzanije Erasto Mpemba, koji je to zaključio 1963. godine nakon što je primetio da se vruć sladoled brže zaledi od hladnog, a svoju teoriju objavio je javnosti šest godina kasnije.
Stručnjaci objašnjavaju da bi se po samoj logici hladnija voda morala pre smrznuti, ali ekperimenti su pokazali da nije baš tako.
Važno je naglasiti da je voda jako specifična tečnost koja ima mnogo zanimljivih svojstava. Voda je pri temperaturi od četiri stepena najgušća, a ispod i iznad toga postaje sve ređa. Zbog toga voda koja se nalazi na dnu posude počinje da se diže kada se ohladi ispod četiri stepena. Tako opet počinje mešanje i pojačana razmena toplote s okolinom. U toplijoj vodi sloj hladnije vode je deblji i to mešanje je jače, objašnjavaju stručnjaci .
Kod proizvodnje leda to se može koristiti kad pravite kockice u kalupu, recimo, pre će se u smrznuti voda na 50 stepeni od one na 20 stepeni Celzijusa.
Sledeći put ćete dakle brže dobiti kockice leda ako u posude za led sipate toplu vodu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.