Još nismo u potpunosti razumeli šta želi Generacija Z, a već nas je sustigla Generacija Alfa. Prema opšteprihvaćenim kriterijumima, od ove godine počinje rađanje najnovije generacije – Generacije Beta. Svi koji budu rođeni između 2025. i 2039. godine biće medijski i fenomenološki obeleženi ovom oznakom, a ostaje da vidimo šta će oni doneti ljudskoj civilizaciji.
Ono što će ih sigurno karakterisati jeste, prema mišljenju futuriste i sociologa Marka Makrindla, možda danas i nezamisliva integracija s tehnologijom, kao i kulturne promene vezane za taj proces. Makrindle je već skovao termin „Generacija Alfa“ za socijalno osvešten i tehnološki napredan naraštaj rođen između 2010. i 2024. godine.
Generacije oblikovane promenama
Uobičajene analize generacija dele ljude u grupe na osnovu godina rođenja, kako bi se lakše razumeli kulturni, tehnološki i društveni uticaji koji oblikuju njihove stavove i ponašanja. Te grupe obično obuhvataju period od oko 15 godina, i svaka od njih odražava značajne promene u svetu, kao i dominantne vrednosti tog perioda.
Nova Generacija Beta biće deca Milenijalaca i Generacije Z, odgajana u okruženju koje je već duboko prožeto tehnologijom – trend koji će se sigurno intenzivirati. Njihov svakodnevni život uključivaće potpunu integraciju veštačke inteligencije i automatizacije, što će učiniti percepciju digitalnog i fizičkog sveta neodvojivom.
Šta će oblikovati Generaciju Beta?
„Generacija Beta će verovatno biti prva generacija koja će iskusiti autonomni transport, nove zdravstvene tehnologije i virtuelno okruženje kao standardne aspekte svakodnevnog života. Njihove formativne godine biće obeležene personalizacijom na raznim poljima – od učenja, preko kupovine, do društvene interakcije koju tek počinjemo da zamišljamo,“ navodi Makrindle.
S druge strane, predviđa se da će Generacija Beta razviti rastući skepticizam prema određenim elementima internet civilizacije. Oni će biti prva generacija koju će odgajati roditelji odrasli uz društvene mreže, ali i svesni njihovih negativnih strana. Zbog toga bi ograničavanje vremena provedenog pred ekranima moglo postati prioritet ovih roditelja.
Pogled u budućnost
Do 2035. godine, Generacija Beta će činiti oko 16% svetske populacije, a mnogi među njima će doživeti 22. vek. Njihov svet biće radikalno drugačiji od onog u kojem su živeli njihovi prethodnici, oblikovan društvenim izazovima poput klimatskih i demografskih promena. Njihove vrednosti verovatno će odražavati ideale njihovih Milenijalskih i Gen-Z roditelja, koji promovišu raznolikost i jednakost.
Ovo nam daje razlog za optimizam i nadu u novu generaciju koja će oblikovati budućnost sveta.