Gde se nalazi najposebniji muzej koji krije stotine reči i osećanja?

NOVI SAD – Na samo 6 kilometara od Novog Sada, u centru Sremske Kamenice nalazi se žuta kuća, najpoznatijeg novosadskog pesnika – Jovana Jovanovića Zmaja.

Poslednje godine svog života čika Jova Zmaj je proveo u ovoj kući, koja je 1933. adaptirana i otvorena za posetioce.

Te iste godine je, dijagonalno od kuće, postavljen spomenik „Deca čika Jovi Zmaju“, rad skulptora Stevana Stojanovića koji portretiše istovremeno i snagu čika Jovine ličnosti, kao i tanani svet koji je izgradio kroz dečiju poeziju.

Dvanaest godina nakon II svetskog rata muzej je obnovljen i ponovo otvoren povodom 50 godina od njegove smrti.

Zaista prvo što vam zapadne za oko jeste spomenik, a zatim čuvena kuća žute boje na Zmajevom trgu.

Kuća je podeljena na pet tematskih celina koja savršeno oslikavaju kako njegov privatno, tako i poslovni život.
Život jednog porodičnog čoveka kakav on jeste bio, pesnika, izdavača, lekara. U kući postoji i dalje njegova radna soba, netaknuta… Predmeti iz svakodnevnog života koje je koristio, lekarski instrumenti, rukopisi pesama i časopisa koji se baš ovde čuvaju u originalu.

Možete videti i privatna pisma koja je namenjivao svojim prijateljima i poslovnim saradnicama.

Sve to vas vodi u neku drugu dimenziju… Počevši od samog mirisa kuće.

Ova poseta muzeju će vas sigurno vratiti u dane detinjstva i školske dane. Rukopisi pesama „Materina maza“, „Pura – Moca“, „Srda“ i dalje se „drže“, iako su prošle godine.

Sve te pesme ste čuli kao klinci od baka, deka, a kasnije od učiteljica u školskim klupama. Njegove pesme i dan danas uče decu pravim životnim vrednostima i koliko je važno da budu vredni, da vole svoje bližnje, otadžbinu, da budu puni ljubavi prema prirodi i svetu koji ih okružuje.

A najposebnija soba u kući jeste ona koja oslikava njegov privatni život, život njegove porodice. Svuda oko vas su portreti njegove žene Ruže i njihove dece koja su preminula od tuberkuloze.

Rukopisi iz zbirki „Đulići i Đulići“ koji su uramljeni na zidovima sobe govore o Jovinoj ljubavi prema bližnjima, a kasnije i o bolu i nemoći koja ga je snašla u trenucima kada kao lekar nije mogao da spasi svoju porodicu od bolesti.

Gledajući kako mu žena i deca umiru, iz dubine duše pisao je pesme koje i dan danas u svima nama probude tugu.

Zmajev muzej u Sremskoj Kamenici otvara svoja vrata za posetioce radnim danima od 9 do 16 časova i subotom od 9 do 14 časova.

Posete su uvek dobrodošle, posebno ljudima sa puno duše kakvu je imao Čika Jova Zmaj.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.