Ove godine skoro sve je poskupelo, ali cveće je zadržalo svoju staru cenu.
Sezona za cvećare kada je u pitanju prodaja, polako se privodi kraju, ali posla za njih ima čitave godine, prenosi Rina.
Biljke koje su ostale moraju se negovati i dalje ili uništiti kako bi se plastenici očistili i pripremili za sledeću godinu. Iz sela Gornja Trnava kod Topole Vlada Vasiljević je pre 12 godina započeo posao sa cvećem i kako kaže, nije se pokajao, iako je ova godina bila teška za njih.
– Sve više ulažemo, a sve manja je zarada. Repromaterijal je poskupeo, a cene se nisu menjale otkako sam počeo da radim, vrlo malo. Ali, neću odustati. Nastavljam proizvodnju, održavamo neke biljke u životu, a jedan deo se baca samo se iskoriste čašice koje mogu – kaže ovaj cvećar.
Vasiljević kaže da je počeo sa 100 m2 izašlo se na 700, sve više je ulagao, a sve manja je zarada. Repromaterijal je poskupeo, a cene se nisu menjale otkako je počeo da radi, vrlo malo, piše Toppress, a prenosi Agropoklub.
Pored cvetnica, gaji i voće
Ovaj cvećar svakog četvrtka prodaje svoje prelepe cvetnice na pijaci u Topoli a dame uvek obraduje biljkama koje se inače gaje i nalaze gotovo u svakom vrtu. Kadifa, lepi Jova, ledeno srce, muškatle, petunije, begonije, razne lozice samo su deo ovogodišnje ponude iz njegove proizvodnje.
– Počeo sam na maloj površini, jer nismo imali puno zemlje, drugari su me nagovarali, pričali mi o cveću, zaradi, tako sam i krenuo i nisam se pokajao što sam ih poslušao. Zaradilo se dosta para, kupovao sam zemlju, sadio voće – kaže Vasiljević i dodaje da su breskva i nektarina nešto što voli i želja mu je bila da i to gaji, širio je plastenike, ulagao u dalju proizvodnju, ali poslednjih godina se sve teže bori.
– Zbog toga ću smanjiti količine, ostaću u ovom poslu uz nadu da će doći bolje godine za nas i da će država stati iza cvećara. Uvek smo sve radili iz sopstvenih prihoda, nikada nismo imali nikakav podsticaj, niti pomoć – ističe Vasiljević.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.